Detail anglicky Zámky východních Čech II
Detail
Označení 006-106
Země Československo (1977)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Doudleby
2. Častolovice
3. Rychnov n. Kněž.
4. Skalka
5. Nové Město n. Met.
6. Kuks
7. Hrádek u Nechanic
Doprovodný text

006-106 ZÁMKY VÝCHODNÍCH ČECH II 

1. DOUDLEBY 

Koncem 16. století dal Mikuláš Starší z Bubna postavit na místě původní tvrze půvabný renesanční zámek. Čtvercová jednopatrová budova s arkádovým dvorem má nádhernou sgrafitovou výzdobu od Vlacha Gozziho. Největšího rozkvětu dosáhlo doudlebské panství v průběhu 18. stol., kdy se Bubnové natrvalo usadili v Doudlebech a začátkem 19. stol., kdy byl vybudován dnešní zámecký park. Nyní je v zámku stálá výstava historické evropské krajky a soubor nástěnných koberců z flámských a francouzských dílen ze 16. - 18. století. 

2. ČASTOLOVICE 

Ve 14. stol. založili páni z Častolovic v místě dnešního zámku tvrz s vodním opevněním. Roku 1577 koupili tvrz Oprštorfové a ti přestavěli tvrz na pohodlné renesanční sídlo. Roku 1684 přešly Častolovice do majetku Černínů a od nich je roku 1694 koupil pražský purkrabí Vratislav ze Šternberku. Renesanční stavba zámku ze 17. stol. byla v druhé polovině 19. stol. potlačena novogotickou přestavbou. Na počátku 20. stol. byl zámek upraven do dnešní podoby. 

3. RYCHNOV NAD KNĚŽNOU 

Roku 1676 zahájil František Karel z Kolovrat, zemský hejtman markrabství moravského, stavbu časně barokního zámku. Ve druhém desítiletí 18. stol. nastala druhá fáze stavby zámku, která znamenala převrat v jeho architektonické koncepci a urbanistické kompozici. Od svého založení byl rychnovský zámek rezidencí jednoho feudálního českého rodu a tak byly nashromážděny bohaté sbírky. Nejcennější jsou velké soubory kolovratské obrazárny, kolovratského skla a knihovna se vzácnými rukopisy a starými listy. V severovýchodním traktu prvního patra je umístěno Orlické muzeum. 

4. SKALKA 

Předchůdcem dnešního drobného barokního zámku byl venkovský renesanční zámek Mladotů ze Solopysk. Ale i tuto stavbu předcházel středověký gotický dvůr Ješka a Půty ze Skalky z roku 1360. Roku 1567 přešla Skalka do rukou Jiříka ze Skalky, pravděpodobně již jako zděná, pozdně gotická tvrz. Nynější jednopatrová budova s mělkým středním rizalitem a s oválnou kaplí byla postavena v letech 1736-39. V zámku je nyní instalováno muzeum Jiráskova Temna. Jsou zde vzácné zakázané knihy z doby temna a různé předměty dotvářející obraz tehdejší doby. 

5. NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ 

Původní mohutný gotický hrad ze 14. stol. dali o sto let později tehdejší majitelé, páni ze Štubenberku, přestavět na pohodlnější renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře získal zámek Albrecht z Valdštejna, který jej však brzy směnil s Trčkou z Lípy a do zámku se nastěhovala Marie Magdaléna Trčková, zvaná zlá Manda. Roku 1638 se stal zámek majetkem cizího rodu Lesliů, kteří na něm provedli změny v barokním slohu. Posledními majiteli byli bratři Dobenínové, kteří dali upravit vnitřní prostory zámku podle návrhů našich umělců. 

6. KUKS 

Kdysi živé lázeňské místo je dnes známo svými uměleckými památkami, svými barokovými stavbami a především řadami soch od Matyáše Bernarda Brauna z let 1684-1738. Lázně v Kuksu založil na sklonku 17. století hrabě František Antonín Špork, ale dochoval se jen špitál pro přestárlé poddané Šporkova panství. Tato rozsáhlá stavba s monumentálním barokovým kostelem z let 1707-17 je zdobena na terasách řadami uměleckých alegorických Braunových soch. 

7. HRÁDEK U NECHANIC 

Zdejší panství koupili roku 1829 Harrachové a v letech 1839-57 postavil zde František Arnošt z Harrachu zámek ve slohu anglické tzv. tudorské gotiky. Je to ojedinělý zámeček mezi našimi památkovými objekty a právem se mu říká Malá Hluboká. Vedle novodobých prací bylo v zámku užito částečně i historické zařízení, jež sem Harrachové dovezli z různých evropských zámků. Jsou to především stropy, obložení stěn a portály, jakož i jednotlivé části bohatých sbírek. 

Home