Detail anglicky Oravský zámek II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-098
Země Československo (1977)
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Zámek
2. Citadela
3. Interiér
4. Zámecká kaple
5. Sál předků
6. Muzeum
7. Nádvoří
Doprovodný text

006-098 ORAVSKÝ ZÁMEK 

V městečku Oravský Podzámok, na místě dnešního zámku a muzea, stálo na rozhraní 19. a 20. století opevněné hradisko. Jeho budovy chránil val v podobě podkovy, z boční strany řeka Orava a ze zadní strany skalní masiv, na jehož vrcholu v 13. století byl vystavěn gotický kamenný hrad župy oravské - Mikem, z rodu Balassa, z kterého se zachovala hranolová věž a horní palác. Tento palác měl spodní část zděnou a obytnou. Další část byla dřevěná konstrukce, přečnívající po obvodě. 

V 15. století byl rozšířen pro Jana Korvína o tzv. střední hrad, jehož hradební opevnění je zdivo. Dolní část hradu sloužila pro ubytování čeledi a zvířectva. Za Jana z Dubovce v prvé polovině 16. století byl rozšířen o nový palác a opevnění. Další výstavbu hradu podpořil koncem 16. století Fr. Thurza o obytný blok středního hradu. Konečnou úpravu hradebního opevnění a vystavění kaple dal provést jeho syn Jiří. 

Na Oravském zámku vládl čilý vojenský ruch, nejvíce za povstání šlechty v 17. a začátkem 18. století. Oravskému lidu v této době bylo nejhůře. Proto pod vedením liptovského zemana Gašpara Piku v roce 1672 lid povstal. Povstalci hrad dobyli, ale císařské vojsko zpět obsadilo. Gašpara Piku a 25 oravských a liptovských rychtářů potupně narazili na kůly. Krvavé potlačení neodradilo oravský lid a tak se odvážili další vzpoury v roce 1774. Od 18. století spravovali hrad jen úředníci. 

Po vyhoření v r. 1800 hrad osaměl. Jeho majitelé jej začali opravovat až koncem minulého století. Byla mu dána renesanční podoba a barokní opevnění. 

V roce 1953 byla provedena generální oprava naším lidem. Bylo zainstalováno oblastní muzeum 

oravského lidu. Zachycuje život, historii, folklór, oravskou zvěř, dřevěné výrobky a kameninové nádoby. 

Každý, kdož projíždí Oravský Podzámok, podívej a shlédni toto kouzelné dílo, tyčící se na skalním útesu. 

Home