Detail anglicky Orlík III - státní zámek
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-081
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Zámek Orlík
2. Zámecká chodba
3. Empirový salón
4. Modrý salón
5. Teskův sál
6. Rytířský sál
7. Knihovna
Doprovodný text

006-081 ORLÍK III - Státní zámek 

Malému hrádku na skalnatém ostrohu vysoko nad hladinou Vltavy dali jeho budovatelé přiléhavé jméno Orlík; pro svou nepřístupnost měl vskutku něco společného s orlím hnízdem. Ale přibližně po sedmi stech letech začala se tu stavět přehrada, voda pod Orlíkem stoupala a kdysi těžko přístupné "orlí hnízdo" se změnilo téměř ve vodní zámek. 

Kdy a kdo hrad Orlík založil, o tom se zprávy nezachovaly, ale předpokládá se, že se tak stalo na počátku 13. století. Patřil králi a teprve po smrti Přemysla Otakara II. přešel do soukromého vlastnictví. Za válek husitských patřil rodu Zmrzlíků, horlivých stoupenců strany podobojí; tenkrát byl na Orlíku hostem i sám Jan Žižka z Trocnova. 

Po bělohorské bitvě byl Orlík zkonfiskován, dostal se do rukou cizí šlechty a byl přechodnými majiteli často přestavován. Nakonec ho zdědili Schwarzenberkové, kteří dokončili přestavbu bývalého hradu na zámek, Z původního Orlíku se zachovala jen hradní kaple se síťovou klenbou, sklepy, části obvodních zdí, hranolovitá věž s parkánem a okrouhlá věž na jihozápadním nároží. 

Než byla Orlická přehrada napuštěna vodou, byl zámek důkladně zabezpečen proti škodlivým účinkům vodního živlu. Zvětralá místa ve skále byla zpevněna betonovými injekcemi a část, která je nyní trvale pod hladinou, je spolehlivým způsobem zajištěna proti rozrušení vodou. - Dříve byl Orlík vysoko nad vodou, nyní mu přehrada nastavuje zrcadlo své hladiny z bezprostřední blízkosti. Výstup k Orlíku přímo od řeky býval horolezecký výkon, dnes připlouvají vyhlídkové lodi až k úpatí zámku. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Bývalý hrad Orlík se tyčil na vysokém skalním ostrohu; dnešní zámek Orlík je obklopen vodou přehradního jezera, které sahá až k jeho úpatí. 

2. Zámecké chodby zdobí hlavně lovecké trofeje. Na snímku chodba v prvním poschodí. 

3. Salón vybavený empirovým nábytkem. Zajímavá je sladěnost nábytkových čalounů s nástěnnými tapetami. 

4. Modrý salón; tak lze nazvat komnatu, ve které na stěnách i na nábytku převládá modrá barva. 

5. Teskův sál se tak jmenuje podle řezbáře Jana Tesky, který zhotovil kazetový strop tohoto sálu. Jan Teska byl příbuzný malíře Mikoláše Alše. 

6. Rytířský sál zdobí hlavně ukázky starobylých zbraní, kovových přikrývek hlavy a jiných kusů z rytířské výstroje. 

7. Na státním zámku Orlík jsou dvě knihovny, v nichž je uloženo více než 16 000 svazků. 

Home