Detail anglicky Babiččino údolí II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-068
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Ratibořický mlýn
2. Jizba pana otce
3. Mlýnice
4. Panský hostinec
5. Staré bělidlo
6. Zámecká jídelna
7. Pomník babičky s dětmi
Doprovodný text

006-068 BABIČČINO ÚDOLÍ II 

V naší vlasti jsou místa, která obdivujeme pro přírodní krásy, a zas jiná, jimiž procházíme s pohnutím a úctou k těm, kdo tudy šli a žili před námi. V Babiččině údolí prožíváme i radost z půvabů milé krajiny i hluboké dojetí při vzpomínkách na největší ženu našeho národa, která v zdejším okolí prožila několik let svého dětství a která právě zde, v prostinkém zákoutí podkrkonošského kraje našla inspiraci k svému nejkrásnějšímu literárnímu dílu, k Babičce. 

Dnes už víme, že dětství Barborky Pánkové, pozdější Boženy Němcové, nebylo daleko tak šťastné, jak je prožívá Barunka v Babičce, že mnohé bylo tenkrát jinak - jen údolí, vinoucí se podél dolního toku Úpy mezi Českou Skalicí a Ratibořicemi se v celku nezměnilo. Je tu ratibořický zámeček, kde bývala paní kněžna s komtesou Hortensií, mlýn, kde pan otec škádlíval Barunku a její sourozence rázovitými průpovídkami, splav, u jehož prostinkého předchůdce zpívala nebohá Viktorka své tklivé ukolébavky, a s opravdovým pohnutím vstupujeme do skromných světniček Starého bělidla, do nichž umístiia Božena Němcová domov svého vysněného dětství. Ve skutečnosti je prožila v nedalekém dvoře, ale Staré bělidlo přec jen posvětila svou přítomností, třeba to bylo až v době, kdy už měla kus těžkého života za sebou. Vzpomínala na těch několik pokojných dnů slovy: "Utekla jsem do toho osamělého stavení v malém údolíčku, k nohám milé babičky, a když jsem slyšela její rozumná slova, její písně a pohádky, když tu přede mnou stál její milý obraz, měla jsem za to, že jsem děvče, běhala jsem veselou myslí po lukách, lese a háji, navštívila ty upřímné duše všecky a zapomněla při nich na všecek ostatní svět, se všemi jeho trampotami." Žel bohu, tak radostných dnů bylo v životě Boženy Němcové tak málo. 

Není snadné oddávat se při návštěvě Babiččina údolí jen přírodním půvabům tohoto utěšeného zákoutí. Je tu milo, ale stále a všady nás provázejí i vzpomínky na nevšedně nadanou umělkyni, která přes všechnu tíhu vlastního života, přes neporozumění a zlobu, která stíhala její názory a činy politické a sociální, dokázala vytvořit hluboce lidské a humánní dílo, po němž bylo tak něžně nazváno toto údolí - Babiččino. 

 

K obrázkům (foto Horst Bauer): 

1. Ratibořický mlýn po obnově opět "klape". Původní mlýn postavil roku 1773 Antonín Ludr, otec Mančinky, mlynář v Ratibořicích. 

2. Jizba "pana otce" v ratibořickém mlýně, upravená podle popisu v Babičce. 

3. Mlýnice je zas vybavena starobylým mlýnským zařízením, jak bývalo v dobách, kdy babička chodila s dětmi na návštěvu do mlýna. 

4. Panský hostinec, kde dnes hledá občerstvení tisíce návštěvníků Babiččina údolí. 

5. Staré bělidlo, do nějž umístila Božena Němcová svůj vysněný domov a hlavní děj Babičky. 

6. Zámecká jídelna v ratibořickém zámečku, kde babička navštívila i s dětmi paní kněžnu. 

7. Pomník babičky s dětmi, který vytvořil roku 1922 sochař Otto Gutfreund. 

Home