Detail anglicky Apoštolové na staroměstském orloji
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-061
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Milan Racek
Výr.číslo Q-05-71439
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Orloj
2. Sv. Petr a sv. Matěj
3. Sv. Jan a sv. Ondřej
4. Sv. Filip a sv. Jakub
5. Sv. Pavel a sv. Tomáš
6. Sv. Šimon a sv. Tadeáš
7. Sv. Bartoloměj a sv. Barnabáš
Doprovodný text

006-061 APOŠTOLOVĚ NA STAROMĚSTSKÉM ORLOJI 

K nejobdivovanějším zajímavostem Prahy určitě patří starobylý orloj na Staroměstské radnici. Každou hodinu shromažďují se před ním početné hloučky turistů i Pražané, aby spatřili zvonícího kostlivce, aby vyslechli kokrhajícího kohouta a aby sledovali volně se sunoucí postavy apoštolů v okénkách orloje. 

Pražský orloj pochází z konce 15. století a zhotovil ho věhlasný hodinář mistr Hanuš. A protože se mistr Hanuš zabýval také astronomií, ukazuje pražský orloj nejen hodiny a dny, ale též postavení hlavních nebeských těles. Pražané byli už od počátku na svůj orloj velmi pyšní a jak už to tehdy bývalo, opředli orloj řadou pověstí. Podle jedné z nich dali prý pražští konšelé mistra Hanuše oslepit, aby nemohl tak krásný orloj postavit ještě pro jiné město. Ale to je jen pověst, ve skutečnosti se mistr Hanuš dožil spokojeného stáří. 

Také orloj stárl, několikrát se pokazil, ale vždy byl opraven. Až přišel konec druhé světové války a s ním požár Staroměstské radnice, při kterém byl zle poškozen i vzácný orloj. Něco se dalo opravit, ale postavy apoštolů vzaly v ohni za své. Odpovědného úkolu vytvořit nový zástup apoštolů, se ujal významný sochař Vojtěch Sucharda. V letech 1945 až 1948, kdy se orloj opravoval, vytvořil z lipového dřeva všech dvanáct postav, vysokých 80 centimetrů, bohatě polychromovaných a zlacených. 

Zatím znali obdivovatelé orloje apoštoly jen zdáli; náš stereokotouček umožňuje zadívat se zblízka na jejich podoby, vyjadřující rozšafnou lidovou moudrost. 

 

K obrázkům (foto Milan Racek): 

1. Pražský orloj je umístěn na jižní straně Staroměstské radnice, pod její gotickou věží. Orloj byl na svou dobu (1490) významné technické dílo, protože kromě hodin ukazuje i den a měsíc v roce, dále současnou polohu slunce a měsíce i jejich vzájemné postavení. Dnes obdivujeme též umělecké hodnoty orloje Kromě naivních figurek kostlivce, Turka, lakomce a jiných, zdobí orloj též kruhová deska na které je dvanáct znaků zvěrokruhu a dvanáct obrazů, symbolizujících jednotlivé měsíce roku. Originál této desky, dílo Josefa Mánesa z r. 1865, je uložen v Městském muzeu Prahy; kopii pod orlojem namaloval akademický malíř Bohumil Číla roku 1946. 

2. Sv. Petr a sv. Matěj. 

3. Sv. Jan a sv. Ondřej. 

4. Sv. Filip a sv. Jakub 

5. Sv. Pavel a sv. Tomáš. 

6. Sv. Šimon a sv. Tadeáš. 

7. Sv. Bartoloměj a sv. Barnabáš. 

Home