Detail anglicky Švihov
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-034
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jiří Kutil
Výr.číslo Q-05-61350
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Vstupní část hradu
2. Průhled branami
3. Renesanční trakt
4. Zbrojnice
5. Společenský sál
6. Vodní opevnění
7. Celek hradu
Doprovodný text

006-034 ŠVIHOV 

Hrady a tvrze se stavěly obvykle na vyvýšených, těžko přístupných místech, aby je bylo možno snáz bránit proti nepřátelským útokům. V rovinatých krajích, kde skal a pahorků nebylo, chránili zemané a hradní páni svá sídla příkopy, napuštěnými vodou. Tak vznikaly tak zvané vodní hrady. 

U nás jsou takové stavby vzácností, ale nedaleko Klatov takový vodní hrad máme. Je to Švihov. První historická zmínka o Švihově pochází z 12. století, kdy zde sídlil zeman se zajímavým staročeským jménem Držkraj. Později, ve století XIV., se dostal Švihov do majetku pánů z Rýzmburka. Tento hrad byl před nepřáteli chráněn rybníkem, důmyslně zřízenými vodními příkopy, které se napouštěly z okolních rybníků a potoků, konečně byl obklopen mohutnými zdmi, takže se zdál téměř nedobytný. Ale, když došlo v Čechách po smrti Husově k náboženským bojům, došlo i na Švihov. Jeho páni, Rýzmburkové, byli přísní katolíci a proto neušli hněvu husitů. Ti Švihov oblehli, vodu z příkopů vypustili a hrad dobyli. Teprve po létech jeden ze synů Rýzmburků, který si už říkal podle obce v podhradí Půta Švihovský, dal Švihov přestavět. A protože byl Půta nejvyšším sudím, mohl stavbu svěřit slavnému tehdy staviteli pražského hradu, Benediktu Rejtovi. Ten provedl své dílo dobře, hrad proměnil téměř v zámek s pohodlnými obytnými místnostmi, ale Švihovští už svého majetku valně neužili. Pro hospodářské nesnáze jej musili prodat Říčanským, od nich přešel Švihov na Černíny, hrad při tomto střídání pánů chátral stále víc a více, až od roku 1860 zůstal docela opuštěn. Pro budoucnost však zůstal pro nás ojedinělou a proto vzácnou ukázkou vodního hradu. 

 

K obrázkům (foto Jiří Kutil):  

1. Vstupní část do hradu Švihova. 

2. Průhled branami do nádvoří hradu. 

3. Zbytek renesančního traktu, zbudovaného podle plánu stavitele pražského hradu, Bened. Rejta. 

4. Zbrojnice. Obec Švihov byla ve středověku proslulá výrobou děl, kterým se podle obce říkalo švihovky. Užívali jich též husité. 

5. Společenský sál, největší místnost hradu. 

6. Vodní opevnění, příkopy, které se napouštěly vodou z okolních rybníků. 

7. Celkový pohled na vodní hrad Švihov. 

Home