Detail anglicky Dobříš - Strž
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-030
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jiří Anděl
Výr.číslo Q-05-61007
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Zámecký rybník
2. Francouzský park
3. Zahradní průčelí
4. U fontány
5. Heliova fontána
6. Dům ve Strži
7. Pracovna K. Čapka
Doprovodný text

006-030 DOBŘÍŠ - STRŽ 

Málokterý náš zámek dokumentuje tak výrazně změny, ke kterým u nás došlo po druhé světové válce, jako právě Dobříš. Dříve sídlila na dobříšském zámku samozřejmě šlechta, česká, později i cizí. Vstup do zámku přísně střehla stráž, bohatě zdobenými komnatami a úpravným parkem se procházelo vznešené panstvo. Z obyčejných smrtelníků smělo do zámeckých prostor jen služebnictvo. - Dnes patří dobříšský zámek Svazu československých spisovatelů; v zámeckých síních se scházejí spisovatelé se svými hosty k pracovním poradám i odpočinku, park dobříšského zámku je otevřen každému návštěvníkovi. Podivili by se Mansfeldové, kteří koupili Dobříš počátkem 17. století a udělali z ní své rodové sídlo, kdyby poznali, jak bývá rušno v místech, kde za jejich panství vládla strohá a přísná dvorní etiketa. 

Nedaleko Dobříše leží vesnice Stará Huť. Tam, pod hrází rybníka Strže, postavili Mansfeldové pro své úředníky dům. Od roku 1935 bydlil v tomto domě, obklopeném zahradou, spisovatel Karel Čapek se svou ženou, herečkou a spisovatelkou Olgou Schejnpflugovou. Když Čapkovi do Strže přišli, byly dům, zahrada i celé okolí zanedbané, ale autor rozmarného Zahradníkova roku brzy přetvořil celou Strž k svému obrazu. A právě tady, na Strži, prožil Karel Čapek kromě radostných dnů tvořivé práce v zahradě, i nejtěžší dobu svou i celé naší země, zlou druhou polovinu třicátých let. Právě tady na Strži napsal Karel Čapek své výstražné drama Matka, v němž burcuje všechen svět proti fašismu. Na konci roku 1938 tíha doby, podlomení zdraví a zloba nepřátel zahubily velkého spisovatele a moudrého člověka a Strž ztratila svého pečlivého hospodáře. Pustl dům i zahrada, přes válku i dlouho po ní, až roku 1962 se Strž stává z rozhodnutí vlády památníkem na spisovatele - bojovníka, Karla Čapka. A je jistě pozoruhodnou náhodou, že památník jednoho z našich největších spisovatelů je v samém sousedství dobříšského zámku, kde se tak často scházejí následovníci Čapkova díla. 

 

K obrázkům: 

1. Zámecký rybník v anglické části dobříšského parku. 

2. Francouzský, přísně tvarovaný park, přiléhající k jižní části dobříšského zámku, se poněkud podobá parku při vídeňském Schönbrunnu. 

3. Bohatě zdobená zahradní průčelí zámku. V popředí ornamentální koberec zeleně a květin. 

4. Pohled přes fontánu a francouzský park směrem k zahradnímu průčelí zámku. 

5. Heliova fontána je dílem sochaře I. F. Platzera. 

6. Dům ve Strži, kde pobýval spisovatel Karel Čapek.  

7. Pracovna Karla Čapka ve Strži; zde napsal též své drama Matka. 

 

Foto Jiří Anděl. 

Home