Detail anglicky Adršpašské skály V
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-056
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Skály
Obrázky
Pictures
1. Čertův most
2. Eliščina věž
3. Skalní jezírko
4. Vyhlídka
5. Velké panorama
6. Milenci
7. Starosta, Starostová
Doprovodný text

005-056 ADRŠPAŠSKÉ SKÁLY V 

Adršpašské skály jsou jednou ze tří částí velkého komplexu Adršpašskoteplických skal. Další částí jsou Teplické skály a Supí skály, též zvané Jiráskovy skály. Celý komplex je chráněnou krajinnou oblastí, zřízenou výnosem MŠANO z roku 1933, o výměře 1 771,84 ha. Je to světoznámé nejtypičtější území kvádrových pískovců s velmi členitou morfologií a miskovitým uspořádáním vrstev hornin, porostlé místy přirozenými porosty s význačnou vegetací. Důvodem ochrany je uchování přirozeného rázu celého území, jeho geomorfologie i biotopu,poněvadž jde o unikátní území na celém světě. 

Tyto skály se formovaly celé milióny let, když v dávnověku bylo na tomto území mělké moře, na jehož dně se usazovaly mocné vrstvy různých písků, které sem snášely dávno již neexistující řeky. V následujících obdobích byly tyto zpevněné pískovce vyzdviženy mocnými geologickými tlaky a přitom vznikaly různě se křižující pukliny. Působením vody i větru, který po tisíciletí narušoval pískovce, se postupně vytvářely úzké rokliny, skalní věže, sloupy a další bizarní útvary, jak je znají dnešní návštěvníci. 

Mnohotvárnost, členitost a nadmořská výška (průměrně 600 m) Adršpasských skal má také vliv na vegetaci. Pozoruhodným zjevem je zde také tzv. zvrat vegetačních pásem. Najdeme zde mnoho druhů vzácných rostlin a na některých místech překrásné zbytky přirozených porostů. 

Vlčí roklí, která odděluje Teplické skály od Adršpasských, přitéká do Adršpasských skal Metuje. Zde vytváří romantické jezírko s Malým a Velkým vodopádem, který je vzácný přírodní úkaz a zároveň turistická atrakce. Teplické skály zaujmou především mohutností a divokostí souvislých stěn, Adršpašské skály naopak zaujmou svou bizarností a samostatnými útvary, v nichž bystré oko a trocha fantazie objevila Milence, Starostu, Starostovou, Homoli, Madonu, Džbán a mnoho dalších útvarů. 

Celé toto pohoří zůstávalo dlouho nedotčeno lidmi. Teprve začátkem 13. století začalo pomalé osídlování a za dalších šest století později celková kolonizace. V 18. století se začaly tehdejší vzdělané vrstvy silně zajímat o přírodu a všichni nadšeně o tomto kouzelném kraji psali. Pro svůj přírodovědný a naučný význam jsou Adršpašské skály, i celý skalní komplex jedním z nejzajímavějších koutů naší vlasti. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Projde-li návštěvník chladnou soutěskou, která je vlastním vchodem do hlavního skalního města, uvítá ho skalní most s pohádkovým názvem "Čertův most". 

2. Dalším skalním útvarem na cestě do skalního města je monumentální "Eliščina věž". 

3. Vlčí roklí přitékající Metuje, vytváří zde mezi strmými skalními stěnami jezírko, které je spolu s Velkým vodopádem, jedinečnou turistickou atrakcí. Uprostřed jezírka je ostrůvek, nazvaný "Havajské ostrovy". 

4. Z Vyhlídky se otevírá nádherný pohled na Velké panorama. 

5. Velké panorama je jedno z mála míst, kde se obyčejnému návštěvníku naskýtá pohled na rozsáhlejší část skalního území Adršpašských skal. 

6. Útvar skalních Milenců neopomenou zhlédnout žádní návštěvníci. S osudem těchto věčných milenců je spjato mnoho povídek, které humorně vyprávějí návštěvníkům průvodci skalami. 

7. Nejznámějším útvarem v Adršpašských skalách je Skalní rychta, jejíž dominantou je Starosta vlevo a jeho manželka Starostová vpravo. Tento útvar je nejvděčnější atrakcí pro horolezce. 

Home