Detail anglicky Český ráj IV
Detail
Označení 005-045
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Skály
Obrázky
Pictures
1. Hrubá Skála
2. Kapelník
3. Taktovka
4. Příhrazské skály
5. Prachovské skály
6. Císařská chodba
7. Trosky
Doprovodný text

005-045 ČESKÝ RÁJ IV 

Pojmenováním Český ráj byla před sto lety označena malebná krajina v Jičínské pahorkatině České tabule pod Ještědsko-kozákovským hřbetem a na rozhraní s Krkonošským podhůřím, prostírajícím se mezi Turnovem, Železným Brodem, Jičínem, Sobotkou a Mnichovým Hradištěm. Část tohoto území je od roku 1955 chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Český ráj o rozloze asi 125 km2. Mají v ní zůstat uchovány jedinečné přírodní krásy a materiální a estetické hodnoty této krajiny. 

Svéráznou krajinu Českého ráje, pokrytou z velké části hlavně jehličnatými lesy, charakterizují kvádrové pískovce s několika skalními městy, v jejichž skalních bludištích se nad úzkými roklemi, kaňony a spárami tyčí pískovcové věže a jehly bizarních tvarů, několik desítek metrů vysoké. V chráněné krajinné oblasti Český ráj se nachází Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály, Drábské světničky aj., mimo chráněnou oblast Prachovské skály, které jsou přírodní rezervací. Zajímavá je květena těchto skal s chladnomilnými a horskými druhy v kaňonovitých roklích a teplomilnými druhy na výše položených místech, a také zvířena s řadou drobných savců, šelem a vodního ptactva. 

Romantické krajině Českého ráje s mnoha historickými památkami a dřevěnými lidovými stavbami dodávají zvláštní půvab čedičové homole a suky, jako známé Trosky, majestátně vévodící celému kraji, Mužský, Vyskeř, Humprecht u Sobotky. Hrady a zámky na vrcholcích některých těchto kopců ještě více podtrhují jejich dominantní ráz. 

Pískovcové skály Českého ráje slouží jako cvičné terény našim i cizím horolezcům. Způsob provádění této sportovní činnosti v chráněných oblastech a přírodních rezervacích byl upraven ministerstvem kultury ČSR. Nejsou to však jen horolezci, kteří přicházejí do Českého ráje, celý kraj dávno patří k vyhledávaným turistickým cílům pro své krajinné krásy a přírodní a kulturní památky a zajímavosti - pískovcová skalní města, lesy, rekreační rybníky, koupaliště, zachovalé hrady a hradní zříceniny, starobylá historická města i vyhlídkové body jako jsou Kozákov, Trosky či Mužský. 

 

1. Zámek Hrubá Skála a část Dračích skal v Hruboskalském skalním městě z nejhezčího vyhlídkového místa, Mariánské vyhlídky. V pozadí se tyčí majestátní Trosky. Hruboskalský zámek vznikl z gotického hradu ze 14. stol., několikrát přestavovaného, naposled novogoticky v r. 1859. Zámecký objekt slouží výběrové odborářské rekreaci. 

2. Kapelník, nejvyšší a jedna z nejhezčích pískovcových skalních věží v Hruboskalském skalním městě s útvary kamenné kapely v pozadí. Pískovcové věže dosahují v oblasti Kapelníka výšky až 60 m a jsou častým cílem horolezeckých výstupů. Četné z nich patří k útvarům nejvyššího stupně lezecké obtížnosti. 

3. Pískovcová věž zvaná Taktovka s další částí kamenné kapely. Hruboskalské skalní město leží nad údolím Libuňky mezi hradem Valdštejnem, Podhájím, Hrubou Skálou a bývalými lázněmi Sedmihorkami, dnes rekreačním místem s autokempinkem a koupalištěm. Skalním městem prochází značená Zlatá stezka Českého ráje, vycházející z Turnova. 

4. Příhrazské pískovcové skály tvoří přes padesát skalních věží, strmě se zvedajících nad lesnatými svahy pod čedičovým vrchem Mužským (462 m). Vznikly rozerváním pískovcové plošiny hlubokými roklemi a stržemi. Kromě Zlaté stezky Českého ráje vedou skálami i další značené cesty. Východiskem jsou Příhrazy s autokempem a koupalištěm. 

5. Toto rozsáhlé pískovcové skalní město je velmi navštěvované pro pohodlný přístup, pozoruhodné skalní útvary, hustou síť značených cest a také četné vyhlídky, jako jsou Hakenova, Seifertova, Pechova, Českého ráje aj. 

6. Věže a jehly Prachovských skal jsou také rájem horolezců. Císařskou chodbu v centru Prachovských skal obklopuje řada věží jako Císařské, Drážďanská, Americká, Orel, Mnich (Modlitba skal) a další. 

7. Trosky jsou dominantou a také symbolem Českého ráje, v jehož chráněné krajinné oblasti se zvedají do výšky 514 m. Na dvou čedičových sloupech byl postaven ve 14. století gotický hrad, který zpustl již v 17. věku. Zachovaly se hlavně trosky dvou věžových budov, Panny a Baby. 

Home