Detail anglicky Koněpruské jeskyně II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-041
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Vápencový lom
2. Věčná touha
3. Vodopád
4. Proškův dóm
5. Proscenium
6. Žabí král
7. Mincovna
Doprovodný text

005-041 KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ II 

Vápencová oblast, která se táhne od Berouna k Praze, zvaná "Český kras", byla odedávna jen zdrojem vápence. Od roku 1950, kdy skalníci Mareš, Štěpán, Jiránek a Chvojka objevili ve vápencovém lomu u Koněprus jeskyně a krápníky vyzdobené podzemní dómy, stal se "Český kras" i cílem mnoha turistů a milovníků přírodních krás. V okolních vápencových lomech se už dříve objevovaly dutiny a tak zvané kapsy vyplněné hlínou a různými nánosy, ale v Koněprusích je celý třípatrový systém jeskyň, chodeb a síní. Svou krápníkovou výzdobou se podobají jeskyním Moravského krasu, ale jsou ještě zajímavější o některé vskutku nevšední nálezy. 

Výzkumu Koněpruských jeskyň se zúčastnili kromě jeskyňářů i přírodovědci, historici a nakonec i numismatikové, tj. znalci mincí. Společným průzkumem se zjistilo, že v Koněpruských jeskyních nacházeli útulek lidé už před 50 000 lety, jak o tom svědčí nález zlomku týlní části lidské lebky a dobře zachovalá spodní čelist. Dále tu byly objeveny kosti různých zvířat, jako např. nosorožce, jelena, vlka a některých drobných zvířat. K vzácným zdejším nálezům patří též některé primitivní nástroje z kostí a kamene, potvrzující, že se tu lidé zdržovali delší dobu. 

K zcela mimořádným zajímavostem Koněpruských jeskyň však patří podzemní penězokazecká dílna. Podle nalezeného nářadí, materiálu a primitivně vyrobených mincí se tu asi před pěti sty lety razily tak zvané husitské haléře. Ale nikoliv ze stříbra ale z měděného plechu, pokrytého stříbrným amalgámem. 

Je pravděpodobné, že v Českém krasu čeká objevitele ještě mnohé překvapení, ale Koněpruské jeskyně, které jsou od roku 1959 vybaveny elektrickým světlem, stojí už nyní za zhlédnutí. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Vápencový lom u Koněprus, kde roku 1950 objevili dělníci Mareš, Štěpán, Jiránek a Chvojka otvor, kterým poprvé vstoupili do podzemních prostor "Českého krasu". 

2. Rozměrná jeskyně zvaná "Věčná touha", jejíž strop zdobí shluky bělostných krápníčků. V pozadí visí od stropu mohutný krápník, zvaný stalaktit. 

3. Vpravdě pohádkovým dojmem působí průhled na monumentální zkamenělý vodopád. 

4. V dómu, nazvaném podle archeologa Františka Proška, byly nalezeny kosti zvířat, která u nás už dávno nežijí, jako na příklad jeskynní hyeny, nosorožce a jiných. Nejvzácnějším zdejším objevem byly části lebky pravěkého člověka. 

5. Jedna z prostor Proškova dómu, udivující svou nevšední krápníkovou výzdobou, se nazývá "Proscénium". 

6. Jiná část Proškova dómu dostala jméno "Žabí král", podle mohutného balvanu v popředí, jenž připomíná obrovskou žábu s korunou na hlavě. 

7. Pověstná "Mincovna", kde před pěti sty lety razili tehdejší penězokazové z měděného plechu na střešní krytinu falešné peníze. 

Home