Detail anglicky Moravský kras VI - Sloupsko-šošůvské jes. I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-021
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Vchod
2. Eliščina síň
3. Loutkové divadlo
4. Palackého jeskyně
5. Sloupovitý vodopád
6. Svícen
7. Průsvitné stalagmity
Doprovodný text

005-021 MORAVSKÝ KRAS VI - Sloupsko-Šošůvské jeskyně 

Tyto nejdříve objevené jeskyně Moravského krasu leží v severní části celé vápencové oblasti. Byly známy už nejméně před dvěma sty lety a jméno dostaly podle nedaleké obce Sloupno. Jejich zvláštností jsou propasti, z nichž největší, zvaná Nagelova, je hluboká 80 metrů. Téměř ve stejné hloubce protéká Sloupský potok a prodírá se čtyři kilometry dlouhým podzemním bludištěm směrem k Macoše. 

Krápníková výzdoba Sloupských jeskyň je zvlášť obdivuhodná v "Eliščině síni", kde kromě nepřehledného množství stalaktitů, visících se stropů, a stalagmitů, které rostou zdola, jsou celé vápencové vodopády, průsvitné záclony a mezi nimi zvláštnost těchto jeskyň kamenné varhany. Na jemný poklep vydávají krásný zvonový zvuk. Jedním z největších a také nejkrásnějších tvarů Sloupské jeskyně je monumentální "Kaskádový krápníkový sloup". 

V Šošůvských jeskyních je mnoho podivuhodných krápníkových útvarů, jichž vzhled napoví už jejich názvy: "Fontána" skutečně připomíná vodotrysk, zakletý mrazem do nehybnosti; "Svícen" se nijak neliší od moderního svícnu, pokrytého krápníky roztaveného vosku; "Vosí báně" přilepené na strop jeskyně, se věrně podobají hnízdům vos papírnic. 

A ještě tam mají malou, ale nezvyklou zvláštnost: všechny krápníkové útvary jsou obvykle pevné, tvrdé - prostě kamenné. Ale strop jedné ze Sloupských jeskyň i některé z jejich stěn jsou pokryty vápencovým povlakem tak křehkým, že ho lze rozdrtit prstem. Udroleným kouskům této hmoty říkají místní lidé velmi trefně "nickamínek" a jeskyni jím vyzdobené "Nicová". 

V Sloupsko-Šošůvských jeskyních je mnoho prapodivných vápencových útvarů ještě nepojmenovaných. Snad jim určíte vhodné jméno právě vy, až budete těmito zajímavými jeskyněmi procházet. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Vchod do Sloupsko - Šošůvských jeskyní. 

2. "Eliščina síň", kterou objevil Václav Sedlák, kdy: se do ní náhodou propadnul. Je 36 metrů dlouhá a až 21 metrů vysoká. 

3. "Loutkové divadlo" - skupina stalagmitů, připomínajících loutky. 

4. Jeskyně "Palackého" - vlevo krápníkový útvar zvaný "Mandarin". 

5. Sloupovitý "Vodopád" v jeskyni zvané "U třech velkých". 

6. "Svícen" v Šošůvské síni je zajímavě tvarovaný stalagmit s talířovitým rozšířením ve spodní části. U stropu "Vosí hnízda". 

7. Průsvitné stalagmity, jedna ze zvláštností Sošůvské jeskyně. 

Home