Detail anglicky Moravský kras IV - Punkevní jeskyně
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-019
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Vstupní budova
2. Strážce
3. Jezírko
4. Reichenbachův dóm
5. Stalagmity
6. Stalaktity
7. Pohádkový dóm
Doprovodný text

005-019 MORAVSKÝ KRAS IV - Punkevní jeskyně 

Tisíce let vyvěrá pod strmou skalou Pustého žlebu Punkva, když se před tím prodrala hlubokými prostorami vápencového masivu - a skoro 150 let se lidé pokoušeli proniknout po jejich vodách na dno Macochy, kudy Punkva protéká. Nejdál se dostal před necelými sty lety dr. Jindřich Wankel, český lékař z nedaleké Jedovnice. Ale po devadesáti metrech se musil jeho člun vrátit, protože nemohl ani podplout, ani odstranit sifonové převisy, pod kterými Punkva protéká. 

Až roku 1909 pronikli brněnští speleologové (jeskyňáři) do hloubi tajemství Punkevních jeskyní skalním otvorem nedaleko pod výtokem Punkvy. Po odstranění kamenné suti a nánosu poprvé tak vstoupili do prostor, vedoucích tajuplným podzemím na dno Macochy. Cesta, kterou tehdy objevili, je vlastně bývalé podzemní řečiště Punkvy, která v naší době protéká do Pustého žlebu jeskyněmi, ležícími asi o sedm metrů níže. 

A když po překonání nesmírných obtíží byla v třicátých letech prozkoumána celá podzemní cesta Punkvy z Macochy až do Pustého žlebu a prokopána téměř kilometr dlouhá odvodňovací štola, byly zpřístupněny podzemní prostory, které patří v Moravském krasu k nejkrásnějším. 

Návštěvníci vstupují do Punkevních jeskyň uměle proraženou chodbou, projdou tak zvaným "Předním dómem", kde zhlédnou "Strážce", největší zdejší stalaktit, mohutný "Vodopád" a mnoho dalších krápníkových útvarů. Dál vede prohlídková cesta přes "Reichenbachův dóm", stalagmitovou chodbou do "Zadního dómu" a na dno Macochy. 

Odtud se návštěvníci vracejí na člunech po hladině podzemních jezer a vodách Punkvy. Cestou se zastaví v "Masarykově dómu". Je vyzdoben kromě nepřehledného množství stalaktitů, stalagmitů a různě tvarovaných závěsů též lesem tenoulinkých bělostných krápníků, zvaných přiléhavě "Brčka". 

Pro všechnu tu bělostnou, jiskřící, monumentální i křehkou krásu se právem řadí tyto prostory k nejkrásnějším krasovým útvarům na světě. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Vstupní budova Punkevních jeskyň. 

2. "Přední dóm". V popředí visí od stropu stalaktit "Strážce". 

3. Jezírko v "Předním dómu". Vpravo "Deštník", vlevo v pozadí "Hrad". 

4. "Reichenbachův dóm", vysoký místy až 40 metrů. 

5. Stalagmity, krápníky rostoucí zdola, a "Brčka", tenké krápníky visící od stropu. 

6. Stalaktity, krápníky narůstající od stropu a "Záclony". 

7. "Pohádkový dóm" - celkový pohled. 

Home