Detail anglicky Koněpruské jeskyně I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-011
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Vladimír Murat
Výr.číslo Q-05-61413
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Vchod do jeskyně
2. Spallanzaniho jeskyně
3. Proškův dóm
4. Průhled jeskyněmi
5. Ohniště
6. Mincovna
7. Návrší Zlatý kůň
Doprovodný text

005-011 KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ 

V září roku 1950 byly při odstřelování ve vápencovém lomu na návrší zvaném Zlatý kůň u vesnice Koněprusy odkryty vchody do podzemních prostor, ve kterých zaměstnanci lomu objevili jeskyně, sloje a velké prostory s vápencovými krápníky. V některých jeskyních našli též různé hliněné střepy z pravěkých nádob, kusy ohořelých dřev a kosti lidí i zvířat. 

Nejzáhadnější byly odstřižky plechu a měděné kotoučky podobné penězům. Při podrobném průzkumu archeologové zjistili, že ve vrchním patře Koněpruských jeskyň byla někdy v 15. století penězokazecká dílna, ve které se zhotovovaly mince podobné těm, jakých se užívalo za krále Jiříka z Poděbrad i později. Dnes už se nepodaří zjistit, kdo byli koněpruští penězokazové; snad někteří příslušníci rodu Korenských z Terešova, jimž v té době Koněprusy patřily. Ale dosavadní archeologické a numismatické průzkumy ukázaly, že falešných mincí tu nebylo zhotoveno mnoho. 

Velmi bohatá byla žeň archeologů a přírodovědců a snad nejvzácnějším nálezem zůstanou části dvou lebek člověka. O způsobu života tehdejších lidí svědčí další nálezy z Koněpruských jeskyň, zvláště zbraní a nástrojů. Neméně zajímavé je zjištění zbytků koster různých zvířat, podle kterých lze soudit, že v této krajině žilo kdysi na 50 druhů savců, mezi nimi též opice, tygr, ba i nosorožec a slon. 

Koněpruské jeskyně, jichž část je už přístupna veřejnosti, vyzdobila příroda množstvím krápníků, vodopádů, závěsů všech tvarů a barev. Pokračujícími výzkumy bylo zjištěno, že ve značné hloubce jsou ještě další rozsáhlé prostory, které jistě skrývají ještě mnohá překvapení. 

 

K obrázkům: 

1. Vchod do Koněpruských jeskyň. 

2. Ve Spallanzaniho jeskyni je dvojice krápníků, od stropu visící stalaktit a proti ní rostoucí stalagmit. Této dvojici dali jméno Věčná touha. 

3. Poškův dóm, nazvaný po jednom z badatelů Koněpruských jeskyň. 

4. Průhled jeskyněmi. 

5. Ohniště, u kterého pravděpodobně sedávali pravěcí lidé. 

6. V této sluji byly nalezeny ostřižky plechu a falešné mince. Říká se jí proto Mincovna, a byly sem dány předměty podobné těm, s jakými tu kdysi penězokazové pracovali. 

7. Celkový pohled na návrší Zlatý kůň. 

Home