Detail anglicky Luhačovice IV
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-041
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Lázně
Obrázky
Pictures
1. Náměstí Rudé armády
2. Busta L. Janáčka
3. Hala Vincentky
4. Pramen Otovky
5. Promenádní koncert
6. Fontána
7. Detail fontány
Doprovodný text

004-041 LUHAČOVICE IV 

Nedaleko Gottwaldova, v půvabném údolí lemovaném lesy, leží lázně Luhačovice. I když svou rozlohou se nemohou srovnávat na příklad s Karlovými Vary, mají řadu předností, pro které se řadí mezi naše nejvýznamnější lázně. Krásná příroda, okolní lesy, které v areálu lázní přecházejí v parky, a příjemné podnebí tvoří účinný doplněk lázeňské léčby. A protože v blízkém okolí nejsou žádné továrny, je tu ovzduší vpravdě lázeňské, což ocení zvlášť ten, kdo žije v hlučném a ne vždy čistém prostředí průmyslových měst. 

Pověst Luhačovic založily léčivé prameny minerálních vod, kterých se v současné době využívá k pitné léčbě, ke koupelím, k výrobě zřídelní soli a hlavně k inhalacím. Tradice lázní Luhačovic není příliš dlouhá; založil je koncem 18. století Vincent Serenyi. Od něho je roku 1902 odkoupila akciová společnost v čele s lékařem Františkem Veselým, který ve spolupráci se slovenským architektem a pozdějším národním umělcem Dušanem Jurkovičem dali Luhačovicím, na rozdíl od tehdejších západočeských lázní, slovanský ráz a Luhačovice se staly dostaveníčkem významných osobností českých a slovenských. 

Mezi oběma světovými válkami bylo v Luhačovicích vybudováno moderní inhalatorium a několik lázeňských budov, ale skutečný rozkvět nastal až po roce 1945, kdy byly lázně znárodněny a později zestátněny. Byla vybudována vznosná kolonáda s krásnou halou nad nejpopulárnějším luhačovickým pramenem Vincentkou, zřízen moderní Vyšetřovací ústav, dětské sanatorium a další lázeňská a léčebná zařízení. Počet léčených stále stoupá a pracujícím je léčba v některých luhačovických ústavech umožněna po celý rok. 

Věříme, že pomocí našich snímků si uděláte alespoň malou představu o vnějších půvabech luhačovických lázní a že příští léčbu či dovolenou si naplánujete právě do Luhačovic, abyste všechny jejich krásy poznali na vlastní oči. 

 

K obrázkům: 

1. Náměstí Rudé armády, oblíbené místo lázeňských hostů, kteří dávají přednost posezení na slunci před procházkami ve stínu lázeňského parku a okolních lesů. 

2. Busta hudebního skladatele Leoše Janáčka, který býval častým hostem a velkým milovníkem Luhačovických lázní. V pozadí Společenský dům. 

3. Interiér haly, jejíž střed tvoří moderně a hygienicky upravený pramen Vincentky. 

4. Pavilón pramene Otovky je na severozápadním svahu lázeňského údolí a slouží k pitné léčbě po celý den. 

5. Na pódiu před Společenským domem pravidelně účinkuje v době sezóny Státní symfonický orchestr z Gottwaldova a různé umělecké soubory, hlavně z blízkého Slovácka a Valašska. 

6. Fontána zvaná bruselská, protože původně zdobila prostranství před československým pavilónem na EXPO 58 v Bruselu, odkud byla přemístěna do Luhačovic. 

7. Plastickou výzdobu bruselské fontány vytvořil profesor Jan Kavan. 

Home