Detail anglicky Luhačovice III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-040
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto P. Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Lázně
Obrázky
Pictures
1. Společenský dům
2. Sanatorium
3. Velká kolonáda
4. Fontána
5. Promenádní koncert
6. Plovárna
7. Přehrada
Doprovodný text

004-040 LUHAČOVICE III 

Nedaleko Gottwaldova, v půvabném údolí lemovaném lesy, leží lázně Luhačovice. I když svou rozlohou se nemohou srovnávat na příklad s Karlovými Vary, mají řadu předností, pro které se řadí mezi naše nejvýznamnější lázně. Krásná příroda, okolní lesy, které v areálu lázní přecházejí v parky, a příjemné podnebí tvoří účinný doplněk lázeňské léčby. A protože v blízkém okolí nejsou žádné továrny, je tu ovzduší vpravdě lázeňské, což ocení zvlášť ten, kdo žije v hlučném a ne vždy čistém prostředí průmyslových měst. 

Pověst Luhačovic založily léčivé prameny minerálních vod, kterých se v současné době využívá k pitné léčbě, ke koupelím, k výrobě zřídelní soli a hlavně k inhalacím. Tradice lázní Luhačovic není příliš dlouhá; založil je koncem 18. století Vincent Serenyi. Od něho je roku 1902 odkoupila akciová společnost v čele s lékařem Františkem Veselým, který ve spolupráci se slovenským architektem a pozdějším národním umělcem Dušanem Jurkovičem dali Luhačovicím, na rozdíl od tehdejších západočeských lázní, slovanský ráz a Luhačovice se staly dostaveníčkem významných osobností českých a slovenských. 

Mezi oběma světovými válkami bylo v Luhačovicích vybudováno moderní inhalatorium a několik lázeňských budov, ale skutečný rozkvět nastal až po roce 1945, kdy byly lázně znárodněny a později zestátněny. Byla vybudována vznosná kolonáda s krásnou halou nad nejpopulárnějším luhačovickým pramenem Vincentkou, zřízen moderní Vyšetřovací ústav, dětské sanatorium a další lázeňská a léčebná zařízení. Počet léčených stále stoupá a pracujícím je léčba v některých luhačovických ústavech umožněna po celý rok. 

Věříme, že pomocí našich snímků si uděláte alespoň malou představu o vnějších půvabech luhačovických lázní a že příští léčbu či dovolenou si naplánujete právě do Luhačovic, abyste všechny jejich krásy poznali na vlastní oči. 

 

K obrázkům:  

1. Společenský dům, který uzavírá severozápadní stranu lázeňského náměstí, je hlavním kulturním a společenským střediskem lázní. 

2. Palace Sanatorium na náměstí Rudé armády. Uprostřed náměstí je památník Osvobození, který pro Luhačovice vytvořili roku 1955 akademičtí sochaři J. Habarta a St. Mikuláštík. 

3. Sloupořadí Velké kolonády, která uzavírá jihovýchodní stranu Lázeňského náměstí. Tato moderně řešená kolonáda byla vybudována po druhé světové válce. 

4. Průhled z Velké kolonády na monumentální fontánu, která od roku 1973 zdobí a osvěžuje Lázeňské náměstí. 

5. Na promenádních koncertech před Společenským domem účinkují kromě Státního symfonického orchestru z Gottwaldova též různé umělecké lidové soubory. 

6. Lázeňská plovárna. Po pravé straně lázeňské budovy, které byly vybudovány podle návrhů národního umělce architekta Dušana Jurkoviče. 

7. Údolní přehrada nedaleko Luhačovic chrání lázeňský areál před náhlými přívaly vod řeky Olšavy. Současně tu vzniklo půvabné rekreační prostředí. 

Home