Detail anglicky Františkovy Lázně II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-035
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Lázně
Obrázky
Pictures
1. Lázeňský park
2. Nová kolonáda
3. Společenský dům
4. Glauberovy prameny
5. Lázeňská architektura
6. Národní třída
7. Lázeňský talisman
Doprovodný text

004-035 FRANTIŠKOVY LÁZNĚ II - ČSR 

O léčivém účinku minerálních pramenů dnešních Františkových Lázní se vědělo odedávna; vždyť už vévoda Břetislav hledal r. 1196 ztracené zdraví v zdejší kyselce. Lázně tu byly vybudovány až koncem 18. století a r. 1807 dostaly své dnešní jméno. 

Po zařízení skutečné lázeňské léčby se upravovaly známé a hledaly další prameny,jichž je dnes zachyceno 24. Nejznámější je Františkův, jiný by nazván podle Napoleonovy manželky Lujsin, Adlerův má jméno podle zakladatele Františkových Lázní, pak jsou Herkulův, Solný, Glauberův atd. Jeden z posledně jmenovaných pramenů, zvaný Glauber IV, vyvěrá z hloubky 92 m a patří podle bohatství obsahu Glauberovy soli k nejsilnějším na světě. 

Poloviny zdejších pramenů se používá k pitné léčbě různých nemocí, hlavně žaludečních, žlučníkových a při různých poruchách trávení. Tak zvaný Nový pramen, který obsahuje hodně železa, pomáhá při léčbě chudokrevnosti, jiný při nechutenství apod. Zvláštní specialitou Františkových Lázní je léčba zřídelním plynem a přímo světovou pověst získaly úspěšným léčením ženských chorob, při nichž se blahodárně uplatňuje místní sirno-železitá slatina. 

Léčivé prameny, vřídelní plyn a slatinu na zábaly mají Františkovy Lázně od přírody, ale jejich světová obliba je založena i na tom, co tu vytvořili obětaví lidé: příjemné, půvabné prostředí. Právem se těmto Lázním říká parkové. Jsou jakoby zasazeny do květinových záhonu a stromové zeleně, protkané sítí stinných alejí a pečlivě udržovaných cest. Jaký tedy div, že je navštěvovaly takové osobnosti, jako František Palacký, Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven a jiní. Hosta nejvzácnějšího připomíná v lázeňském parku pomník Boženy Němcově; škoda, že tu mohla tenkrát v roce 1846 pobýt jen pouhých pět dnů. 

 

K obrázkům (foto Jaroslav Novotný): 

1. Celý areál Františkových Lázní je zasazen do květinových záhonů a svěží zeleně. Uprostřed snímku kruhový pavilónek Františkova pramene, po levé straně hudební pavilón. 

2. Nová kolonáda na náměstí Míru. Uprostřed hlavního záhonu busta Vladimíra Iljiče Lenina. 

3. Společenský dům, který na severní straně uzavírá náměstí Míru, je společenským a kulturním střediskem Františkových Lázní. 

4. Dvorana Glauberových pramenů v sadech Víta Nejedlého. V této dvoraně jsou vývěry pramenů Glauber III a IV a pramene Kostelního. 

5. Většina lázeňských budov Františkových Lázní byla postavena koncem minulého a počátkem našeho století a má typické znaky tehdejší lázeňské architektury. 

6. Národní třída, nejfrekventovanější ulice Františkových Lázní. V popředí osvěžující fontána, v pozadí pavilónek Františkova pramene. 

7. Snad každé lázně mají svůj talisman. Ve Františkových Lázních se jím stala soška malého klučiny, po jakém touží většina nastávajících maminek. 

Home