Detail anglicky Janské Lázně II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-034
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Lázně
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Janské Lázně
3. Lázeňská kolonáda
4. Velký bazén
5. Janský dvůr
6. Hlavní ulice
7. Krakonoš
Doprovodný text

004-034 JANSKÉ LÁZNĚ II - ČSR 

Ve východní části Krkonoš, na úpatí Černé hory, v malebném údolí řeky Úpy, leží stuleno známé léčebné středisko, Janské Lázně. Jsou to lázně jak polohou, tak hlavně svým posláním zcela nevšední. Čisté ovzduší, provoněné okolními lesy, utěšený klid, intensivní slunečné záření, termální léčivé prameny a hlavně překvapivé úspěchy při doléčování stavů po dětské obrně, to vše zajistilo Janským Lázním světovou pověst. 

Zdejší léčivé prameny byly známy již ve středověku, říkalo se jim Svatojanské Teplice a vlastní lázeňskou budovu a lázeňského lékaře měly již v roce 1675. Ale skutečný rozvoj Janských Lázní nastal až po první světové válce, když se zjistilo, že jejich minerální vody mají stejné účinky, jako vody ve světoznámých lázních Warm Springs ve státě Georgia v USA. V roce 1935 byl v Janských Lázních založen léčebný ústavpro léčení stavů po dětské obrně a Janské Lázně se staly prvním ústavem tohoto druhu v Evropě. 

Janské Lázně jsou však také vyhlášeným letoviskem a v zimním období střediskem zimních sportů. A protože už v roce 1928 tu byla vybudována první kabinová lanovka v ČSSR, vedoucí z Janských Lázní na Černou horu (1292 m), jsou odedávna pohodlným nástupištěm na východní oblast Krkonoš. 

V okolí Janských Lázní je též hustá síť dobře značených turistických cest, vedoucích jak na hory, tak do podhůří, takže si tu přijdou na své nejen milovníci horských túr, ale i pohodlnější návštěvníci, kteří si chtějí v klidu odpočinout, posedět na lavičkách a pokochat se okolní krásou horské přírody. 

 

K obrázkům (foto Horst Bauer): 

1. Pohled na množství lesů v okolí Janských Lázní. Lanovka je dlouhá 3.147 m a překonává výškový rozdíl 570 m. 

2. Typické krkonošské stavby, které zde slouží převážně léčebným a rekreačním účelům, dobře zapadají do okolního přírodního rámce. 

3. Lázeňská kolonáda byla postavena již r. 1893. Odehrává se tu většina kulturních akcí a v sezóně se tu konají nedělní koncerty. 

4. Základem léčby je přírodní léčivý zdroj. Je tu na 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů. Lázeňský dům stojí na prameni, ze kterého vyvěrá za minutu na 600 l vody teplé 29,6 °C. 

5. Typická budova Janských Lázní - Janský dvůr, který je vyhrazen pouze pro léčbu dětí. 

6. Rázovité podkrkonošské stavby se tu vhodně doplňují novými prvky. Na snímku je cesta, probíhající městečkem. Budova v pozadí s věžičkou je Lázeňský dům. 

7. Hory mívaly odedávna své dobré i zlé démony. Chudí krkonošští horalé si vysnili Krakonoše, který chudým pomáhal a zlé trestal. Lidové vyprávění o něm připomíná plastika v lázeňském parku. 

Home