Detail anglicky Karlovy Vary III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-025
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Milan Racek
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Lázně
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Před Kolonádou
3. Zámecká věž
4. Kamzík
5. Hotel Pupp
6. Jelen
7. Hotel Richmond
Doprovodný text

004-025 KARLOVY VARY III 

V doprovodném listu k stereokotoučku KARLOVY VARY II se vypráví o legendě, podle které byly horké karlovarské prameny objeveny okolo roku 1350, když lovecký pes krále Karla IV., pronásledující jelena, spadl do jednoho z vřídel. Ale podle posledních archeologických nálezů vědci soudí, že u zdejších horkých pramenů se zdržovali už před asi deseti tisíci lety lovci z doby kamenné. Po nich sídlili v údolí říčky Teplé a při jejím soutoku s Ohří Keltové, pak Markomani a asi kolem 6. století přišli do zdejších krajů Slované. 

Jsou tedy karlovarské horké prameny známé už od pradávna, ale zásluhy Karla IV. o vznik zdejších lázní jsou nesporné. Karel IV. poznal na svých cestách jižní a západní Evropou mnohé lázně a chtěl mít podobné i ve své vlastní zemi. On to byl, kdo dal karlovarské vody prozkoumat a když byla jejich velká léčivost potvrzena, kázal roku 1358 postavit poblíž největšího vřídla malý lovecký zámeček, aby mohl i se svými hosty užívat blahodárného účinku léčivých pramenů. Podél říčky Teplé pak vznikala různá zařízení, která sloužila k léčbě a ubytování stále početnějších návštěvníků. 

O rozvoj Karlových Var se zasloužil značnou měrou i jeho syn, král Václav IV., který jim udělil významná privilegia. Podle nich byli občané Karlových Var zbaveni poddanských povinností a získali právo svobodně spravovat své i městské záležitosti. Od těch dob Karlovy Vary vzrůstaly na nejznámější světové lázně, kam se každoročně sjížděli a sjíždějí hosté a pacienti z celého světa. Vábí je sem hlavně léčivé vody, z nichž některé vyvěrají z hloubky až dva tisíce metrů. Při pronikání těchto vod zemskou kůrou rozpouští se v nich různé minerály a tak jsou karlovarské vody nejen termální (teplé) - "Vřídlo" má teplotu 72,2°C - ale též minerální. K léčení se zatím využívá 12 pramenů, obsahujících až 40 různých, většinou léčivých prvků. 

 

K obrázkům: 

1. Celkový pohled. Karlovy Vary leží v údolí řeky Teplé a jsou téměř ze všech stran obklopeny lesy. Na pravé straně hotel Imperial, dominanta Karlových Varů. 

2. Před hlavní lázeňskou kolonádou je řečiště Teplé překryto a vzniklé prostranství, lemované květinami, slouží k procházkám i odpočinku lázeňských hostů. 

3. Zámecká věž, z jejíhož ochozu kdysi trubači ohlašovali příjezd významných hostů. Pod věží je zasklená promenáda a u ní Zámecký pramen. 

4. Socha kamzíka, stojící na skále zvané Jelení skok. Odtud podle pověsti skočil jelen, pronásledovaný Karlem IV. 

5. Nejznámější karlovarský hotel Pupp, kde se konají známé Mezinárodní filmové festivaly. 

6. Socha jelena v parku hotelu Richmond. V pozadí hotel Imperial. 

7. Hotel Richmond. Od hotelu právě přijíždí dostavník, podobný těm, které kdysi převážely karlovarské hosty a pacienty. 

Home