Detail anglicky Radhošť I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-024
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hory
Obrázky
Pictures
1. Dolní Bečva
2. Beskydy
3. Pustevny
4. Hotel Radegast
5. Kostelík
6. Socha Radegasta
7. Rožnov pod Radhoštěm
Doprovodný text

004-024 RADHOŠŤ 

Moravskoslezské Beskydy, horská skupina v severovýchodním cípu Moravy, je opředena řadou historických dohadů i lidových pověstí. Jisto však je, že Radhošť, který tvoří baštu těchto malebných hor, byl obýván již před více než tisíci lety a že tu byl uctíván pohanský bůh, kterému někteří historikové říkají Radegast, jiní Radgast a jenž podle některých byl bohem slunce a úrody a podle jiných bohem války. 

Z těchto dávných dob, kdy se na Radhošti jmenovaný Radegast uctíval, se nezachovalo nic jiného, než jenom pověsti. Víc památek zůstalo po salašnících, kteří sem přišli z východu a kterým se tu odedávna říká Moravští Valaši; podnes se tu zachoval valašský kroj, některé stavební prvky a zvyky. 

Příchodem salašníků se Radhošťské Beskydy hodně změnily. Padlo mnoho lesů, pod sekyrami i v záři plamenů, aby bylo kde pást ovce. Ale Valaši nebyli jen skromní ovčáčkové; jejich valašky naháněly hrůzu jak cizím vetřelcům, tak i domácímu panstvu, když chtělo nadměrnými robotami a vysokými daněmi beskydský lid utiskovat. 

Radegast, který stále žil v pověstech Valašska, byl trnem v oku katolické církvi. Snažila se mu konkurovat vztyčením kříže na vrcholu Radhoště, později zbudováním kaple, ale Radhošť zůstal Radhoštěm a pro jeho romantickou krásu na něj putovalo stále více turistů a milovníků přírody, než náboženských poutníků. A tak místo dalších kaplí se počaly na Radhošti budovat turistické útulny. 

V poslední době je Radhošť velmi vyhledávaným místem. Výstup na jeho vrchol (1129 m) je docela pohodlný a až k úpatí vede silnice, sjízdná pro všechny druhy vozidel. A na svazích Radhoště i na jeho rozlehlém temeni je plno půvabných turistických stezek a tichých zákoutí, jako stvořených k odpočinku. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Dolní Bečva, v pozadí Radhošť. Bečva obtéká Radhošť po jižní straně, protéká Rožnovem, Přerovem a nedaleko Tovačova se vlévá do řeky Moravy. 

2. Některé vrchy a stráně Moravskoslezských Beskyd se po vypalování, které je postihlo v minulých stoletích, už nezalesnily. Voda spláchla prsť a na mnoha místech zůstal jen holý kámen. Náhradou se z takových míst otevřely nekonečné pohledy do okolních krajů. 

3. Pustevny, skupina turistických útulen na Radhošti. Jméno dostaly podle útulků bývalých poustevníků; poslední tu zemřel koncem 18. století. Nejstarší útulny, Pustevna, Libušinka a Maměnka byly zbudovány podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. 

4. Hotel Radegast, jedna z pozdějších staveb na Radhošti, byl vybudován až koncem první republiky. 

5. Kostelík na Radhošti je z roku 1898 a jeho věžička se zvonicí až z roku 1926. 

6. Socha Radegasta stojící asi kilometr východně od kostelíka byla na Radhošti vztyčena roku 1930. 

7. Rožnov pod Radhoštěm, kdysi tiché podhorské městečko, prožívá v poslední době mohutný rozvoj. Usídlil se tu moderní průmysl a možná, že elektronky nebo obrazovka ve vašem televizoru se zrodily právě tu, ve stínu staroslavného Radhoště. 

Home