Detail anglicky Beskydy - Pustevny I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 004-020
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jiří Pětovský
Výr.číslo Q-05-71119
Žánr Hory
Obrázky
Pictures
1. Postupně
2. Lanovka
3. Maměnka
4. Útulky
5. Libušín
6. Zvonička
7. Pohled z Cyrilky
Doprovodný text

004-020 BESKYDY - PUSTEVNY I 

Až přijdete na Pustevny, nečekejte tam poustevníky a ponuré ticho, rušené jen ševelením nábožných modliteb. Spíš naopak! Místo poustevnických jeskyněk jsou tam pohodlné horské chaty a ubytovny, z nichž se jedna jmenuje mazlivě Maměnka, jiná Libuše a jedna má dokonce pohoršivé světské jméno Tanečnice! Kdepak, poustevníci! Má-li pravdu stará pověst, že tu kdysi žili, pak jistě ne dlouho; kdo by se byl za nimi z věřících škrábal do výšky přes tisíc metrů. 

Dnes už je jiná. Z Frenštátu i z Horní Bečvy vede až k Pustevnám silnice, po které autobusy vyvezou návštěvníky téměř až na sám vrchol. A kdo má rád romantiku, může se dát nahoru pohodlně vynést. Ano, doslovně vynést; stačí usednout do sedačky lanového výtahu. Pluje se nad lesy, kterými jsou svahy Pusteven i Radhoště porostlé, jen na samých vrcholech jsou lysiny, vytvořené jakoby úmyslně, aby stromy nebránily rozhledům do kraje a v zimě aby bylo kde lyžovat. 

Ještě ve slovanském dávnověku se tu prý scházeli naši prapředkové k uctíváni boha Radegasta, patrona úrody a pohostinství. Nu, s tou úrodou to ani nikdy nebylo na Beskydech valné, ale pohostinnost zůstala; zvlášť u místních obyvatel, kteří jsou právem hrdí na svůj valašský původ, kroj, písně, tance a zvyky. Svou odvahu a lásku k zemi osvědčili Valaši za války jako partyzáni, hned po válce obnovili svůj kroj, tance a zpěvy, a v poslední době se křísí i nejvlastenečtější valašské řemeslo, ovčáctví. Už se znovu počínají v Beskydech ozývat zvonky pasoucích se ovčích stád, znovu ožívají koliby. Těch tu bývalo bezpočtu a už v 18. století chodívali na Radhošť nemocní, aby se tu léčili horským vzduchem a pili přímo na kolibách žinčici, syrovátku z ovčího mléka. Dnes se pijí v radhošťských restauracích poněkud jiné věci, ale vzduch je na Radhošti stejně zdravý a příroda stejně krásná. Přesvědčte se o tom. 

 

K obrázkům: 

1. Pod zalesněným hřebenem, táhnoucím se od Čertova mlýna až na Martiňák, je skupina chaloupek, kterým se tu říká Postupně. 

2. Lanovka; výstup na Pustevny není sice nijak namáhavý, ale turisté, přicházející od Frenštátu, jí rádi používají. Lanovka vede z Ráztoky až k Pustevnám. 

3. Maměnka, jedna z nejstarších a též nejpůvabnějších útulen na Pustevnách. 

4. Libušin; prostorná restaurace, vyzdobená podle návrhu Mikoláše Alše. V pozadí Maměnka. 

5. Libušin i většina dalších útulen na Pustevnách je zbudována ve valašském slohu podle návrhů národního umělce architekta Dušana Jurkoviče. 

6. Také zvonička na Pustevnách připomíná valašské zvonice, jaké bývaly v okolních obcích. 

7. Rozhledna Cyrilka, stojící při cestě z Pusteven na Radhošť, dává nahlédnout do jímavé krásy beskydských lesů. 

Home