Detail anglicky Východočeská ZOO VII
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-039
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Slon
2. Medvěd lední
3. Medvěd ušatý
4. Lev
5. Hroší rodina
6. Pelikáni
7. Plameňáci
Doprovodný text

009-039 VÝCHODOČESKÁ ZOO VII - Dvůr Králové nad Labem 

Zoologické zahrady už dávno nejsou pouze přísně střeženými sbírkami exotických zvířat, jak tomu bylo v minulosti, ale staly se oblíbeným cílem vycházek, zábavy a poučení. Kladou si však i vyšší cíle, být středem zoologických výzkumů a vedle zřizovaných rezervací i posledním útočištěm mnoha druhů zvířat, kterým hrozí vyhynutí. 

Východočeská zoologická zahrada vznikla roku 1946 pod vedením profesora Hrubého a byl to původně jen koutek živé přírody s domácí zvířenou. Pevné základy k Východočeské ZOO položil ředitel Císařovský. V letech 1950-51 byly doplněny stavy atraktivních zvířat, postaveny nové pavilóny a vysázeno množství okrasné zeleně. 

Rok 1966 se stal mezníkem v historii Východočeské ZOO. V té době nastoupil zde jako ředitel ing. Josef Vágner, který vypracoval dlouholetý plán na přestavbu klasické části ZOO. Žijí zde zvířata různých světadílů v nových vzdušných pavilónech, které jsou obklopeny okrasnou zelení i příjemným prostředím pro návštěvníky. 

 

Texty k obrázkům: 

1. SLON AFRICKÝ je jediným zástupcem skupiny chobotnatců a jistě důstojným, vzbuzujícím úctu i u moderního člověka. Důstojně reprezentuje dávno vymřelé předky - dinotheria, mastodonty a mamuty. Slon africký má oproti slonu indickému robustnější postavu, podstatně větší uši a na chobotu má dva prstovité výrůstky. Dožívá se stáří 80 - 100 let. 

2. MEDVĚD LEDNÍ patří mezi oblíbené, ale i vzácné chovance zoologických zahrad. Jeho domovinou je vzdálená, ledová Arktida, kde loví ryby a tuleně. Vydrží neuvěřitelně dlouho pod vodou. Váží až 600 kg. 

3. MEDVĚD UŠATÝ má na prsou bílou skvrnu ve tvaru písmene V, podle kterého je dobře k rozeznání od jiných druhů medvědů. Živí se smíšenou potravou, masem i rostlinnými plody. Na našem obrázku je roztomilé mládě. 

4. LEV je typická šelma horkých afrických stepí a pouští Přední Asie. Divoce žijících lvů neustále ubývá a to tím, že ubývá i volně žijící zvěře, kterou se živí. Nikdy ji nezabíjí z vraždivosti, ale jen k získání potravy, udržení života. 

5. HROCH OBOJŽIVELNÝ patří k řádu sudokopytníků, čeledi hrochovitých. Žije v afrických řekách a mělkých jezerech. V noci vystupuje z vody a spásá trávu, rákos a jiné vodní rostliny. Nejraději se však zdržuje ve vodě a dokonce i mláďata se rodí ve vodě. Na našem obrázku vidíte odpočívající hroší rodinu. 

6. PELIKÁNI jsou vodní ptáci - podivní svým zobákem. Spodní čelist je skutečným rybářským vakem. Hnízdí uvnitř rozsáhlých močálů na plovoucích ostrůvcích rákosu. Tam vysedávají dva ošklivé potomky s krátkým zobákem, ale s velkým visícím vakem. Tito velcí ptáci znamenitě, lehce a vytrvale létají přes velké vzdálenosti z Afriky až do Evropy. 

7. PLAMEŇÁCI - tisíce těchto růžových čápů stojí v zálivech afrických jezer a v mělkých vodách loví drobné vodní živočichy. Je to pták brodivý, přes metr vysoký, na tenkých, převysokých nohách, s dlouhým krkem ohnutým do oblouku. Mají člunovitý zobák s tlustým jazykem. Hnízda si staví na nevysokém kuželu z bahna, kde samička sedí na dvou vejcích. 

Home