Detail anglicky Znojemské vinobraní V
Detail
Označení 003-018
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Události
Obrázky
Pictures
1. Slavnostní nástup
2. Rytířské klání
3. Sokolníci
4. Lučištníci
5. Souboj s meči
6. Ukázka bitvy
7. Odchod krále
Doprovodný text

003-018 ZNOJEMSKÉ VINOBRANÍ V 

V doprovodných letáčcích k předcházejícím stereokotoučkům o slavnostech historického vinobraní ve Znojmě, jsme už napsali, že král Jan Lucemburský byl náruživý milovník rytířských turnajů a zápasů s různými druhy zbraní. Byl nejen jejich nadšeným divákem, ale i sám se jich s velkou horlivostí osobně účastnil. Věděli tedy Znojemští, čím svého krále uctít a potěšit, a jistě si dali na přípravě rytířských turnajů jak náleží záležet. 

Zda se král Jan Lucemburský na některém turnaji nebo zápasu ve Znojmě osobně podílel, o tom se zpráva nezachovala i když je to velmi pravděpodobné. Jisto na příklad je, že už jako král český mnohokrát dal vladařské záležitosti na starost jiným a sám, jak píše kronikář "...když naplnil kapsy své, opouštěl Čechy a bojoval za hranicemi a vyhledával turnaje". Vždyť také byl několikrát v turnaji raněn a r. 1335 v Paříži dokonce velmi těžce. 

Nebyly tedy rytířské turnaje pro účastníky bez nebezpečí, často při nich tekla krev a někdy byli i mrtví. Rytířské turnaje a zápasy při historickém vinobraní ve Znojmě jsou sice jen ukázky, ale tak věrné, že pohled na ně není bez vzrušení. 

Platí to nejen o turnaji rytířů na koních, kteří proti sobě najíždějí v plném trysku, ale i o šermířských zápasech, kdy o sebe třeskávají meče až odletují jiskry, nebo když válečnické sekery, podobné řeznickým širočinám s duněním dopadají na pevné kovové štíty. Kdo vidí a slyší takový zápas poprvé, určitě zatrne překvapením. Znojemští mají své souboje tak nacvičené, že má divák dojem skutečného zápasu. 

 

K obrázkům (foto A. Knedla): 

1. Slavnostní nástup rytířů účastnících se turnajů. Jejich koně pokrývají barevné čabraky, rytíři mají na hlavách ochranné helmy, v rukou dřevce a na nich malé praporky. 

2. Rytířské klání na koních. Pro velký počet zápasících jezdců bojují vždy dvě dvojice současně. 

3. K oblíbeným zábavám patřilo ve středověku sokolnictví. Vycvičený sokol dokázal uchvátit holuba, koroptev i bažanta. Na našem snímku skupina královských sokolníků. 

4. Luk býval zbraní lovnou i válečnou. Proto se na historickém vinobraní ve Znojmě závodí také ve střelbě lukem. 

5. Souboj rytířů s meči - dvouručáky. K takovému souboji bylo třeba nejen bystrého postřehu a zručnosti, ale i pořádné síly. 

6. Na závěr ukázka středověké bitvy, při které se bojovalo zblízka, muž proti muži. 

7. Po skončení turnajů král Jan Lucemburský odvádí svou manželku, královnu Elišku Přemyslovnu. 

Home