Detail anglicky Znojemské vinobraní IV
Detail
Označení 003-017
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Události
Obrázky
Pictures
1. Nástup rytířů
2. Tribuna
3. Zahájení her
4. Nástup účastníků
5. Lučištníci
6. Srážení věnečku
7. Odměna
Doprovodný text

003-017 ZNOJEMSKÉ VINOBRANÍ IV 

Vyvrcholením slavností, konaných ve Znojmě r. 1327 u příležitosti návštěvy Jana Lucemburského byly velké rytířské turnaje. Ničím jiným se nemohli Znojemští svému králi víc zavděčit; byl velkým milovníkem rytířského klání, kterého se za mlada a i v dost pozdním věku rád osobně zúčastnil. 

Jan Lucemburský, jediný syn hraběte Jindřicha Lucemburského, byl vychován v Paříži, kde měl studovat na universitě, ale kde se už tenkrát věnoval víc šermu a rytířským hrám, než vědě. Když se jeho otec stal římsko - německým císařem, oženil Jana s Eliškou Přemyslovnou a r. 1310 se tento Jan Lucemburský stal českým králem. 

Vydal se z Lucemburska do Čech i se svým vojskem, protože věděl, že se Čechové na něj nijak netěší. Táhl přes Cheb do středních Čech, ale Praze se opatrně vyhnul; když se chtěl usadit v Kolíně, nevpustili ho do města a u Kutné Hory bylo jeho vojsko dokonce poraženo. Takový byl počátek jeho panování v Čechách. Ale pak se s ním česká šlechta smířila a on za to potvrdil všechna její práva a ještě je rozmnožil. 

Dlouho se však v Čechách nezdržel. Většinou byl za hranicemi a pomáhal svým sousedům ve válkách. Do českých zemí se vracel jen aby naverboval nové vojáky a nabral peníze na jejich žold. A když právě žádná vojna nebyla, jezdil po turnajích. Při jednom z nich spadl s koně a těžce se poranil, ale ani pak se dlouho v Čechách nezdržel; jen co se vyléčil a nabral nové peníze. A protože se nestaral ani o věci státní, ani rodinné, rozešel se jak se svou manželkou, tak i s českým národem. 

Svého toulavého a vojáckého života se nevzdal ani když oslepl. Naposledy bojoval v bitvě u Kresčaku ve Francii proti Angličanům na straně Francouzů. Když mu v tom, slepému, chtěli zabránit, zvolal prý: "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal." Dal přivázat svého koně ke koňům rytířů své družiny, a jak s mečem v rukou žil, tak i skončil. 

Byl tedy král Jan Lucemburský náruživým rytířem a milovníkem turnajů a zápasů. Je tedy jisto, že se Znojemští tehdy snažili, aby uspořádali svému královskému hosti co nejvzrušenější podívanou. A stejnou snahu mají i dnešní pořadatelé znojemského historického vinobraní. 

 

K obrázkům (foto A. Knedla): 

1. Rytířské turnaje se při znojemském vinobraní konají na Stadiónu TJ Znojmo. První snímek ukazuje slavnostní nástup rytířů na koních. 

2. Tribuna. Na nejvyšším místě sedí král Jan s královnou Eliškou, po stranách a kolem nich stojí královská družina. O patro níž přihlížejí slávě církevní a městští hodnostáři. Před tribunou jsou bubeníci a trubači. 

3. Zahájení turnajů vždy vyhlašoval některý z významných šlechticů; hlasatel na našem snímku představuje urozeného pána, rytíře Jana z Boskovic. 

4. a 5. Projev hlasatele, který zahajoval turnaj se podobá zahajovacím projevům při našich sportovních soutěžích; účastníci při něm slibují, že budou bojovat statečně, čestně a že budou dodržovat stanovená pravidla. 

6. Jednou z oblíbených jezdeckých her bylo "srážení věnečků". Jezdec musil v plném trysku strhnout dřevcem věneček. 

7. Vítězové dostávali od dvorních dam šátečky; na našem obrázku páže uvazuje šáteček na dřevce vítěze. 

Home