Detail anglicky Znojemské vinobraní III
Detail
Označení 003-016
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Události
Obrázky
Pictures
1. Církevní hodnostáři
2. Řeč krále Jana
3. Zápas dvojručáky
4. Pasování rytířů
5. Královna vítězům
6. Zástupci cechů
7. Máčení šibalů
Doprovodný text

003-016 ZNOJEMSKÉ VINOBRANÍ III 

Ve středověku se žádná královská návštěva neobešla bez různých ceremonielů, tj. celé řady zvyklostí, které se při takové příležitosti konaly. Tak předně purkmistr a městští konšelé využívali přítomnosti krále k potvrzení městských práv dosavadních, případně k získání dalších privilegií. 

Znojmo v době, kdy je navštívil král Jan Lucemburský, tedy v první polovině 14. století (r. 1327), mělo za sebou už dlouhou dobu vývoje a patřilo mezi první města Moravy. Za počátek Znojma můžeme považovat vybudování hradiska na levém břehu Dyje, kolem něhož se rozložily osady Bala, Uherčice, V jámě a Újezdec. Ty se v první polovině 13. století připojily k zmíněnému hradisku, uzavřely se do společných hradeb a tak vzniklo Znojmo, které r. 1226 Přemysl Otakar I. povýšil na město královské. Od té doby Znojmo rychle mohutnělo a stalo se jedním z nejpevnějších obranných bodů jižní Moravy. 

Zvláštní péči věnoval Znojmu Přemysl Otakar II., který vládl v letech 1253 až 1278 a zvolil si Znojmo za vyzbrojovací a výchozí místo k svým bojům do Alpských zemí. Pro něj se Znojmo stalo na čas i místem posledního odpočinku, když byl roku 1278 Rudolfem Habsburským poražen na Moravském poli. 

Později sláva a moc Znojma upadla, ale toho roku 1327, kdy zavítal do jeho hradeb král Jan Lucemburský se svou manželkou Eliškou Přemyslovnou, měli obyvatelé Znojma dost důvodů k veselí. Vždyť jim král Jan nejen znovu potvrdil všechna jejich starobylá práva, ale dokonce udělil mnohá další, týkající se hlavně vinařství, obchodu a tržních dnů. 

 

K obrázkům (foto A. Knedla): 

1. Na slavnosti konané u příležitosti návštěvy krále, nemohli chybět církevní hodnostáři: ti tři na našem snímku představují olomouckého biskupa Hynka Žáka z Dubé, probošta Vítězslava z kláštera Hradiště a Jana Vlka, opata kláštera v Louce. Za nimi je skupina rytířů z královského doprovodu a turnajoví rytíři. 

2. V době své návštěvy byl už král Jan Lucemburský se Znojmem smířen a lze tedy předpokládat, že i jeho řeč k poddaným byla laskavá. V pravo zády k nám stojí představitel městského purkmistra Fridolína. 

3. Král Jan Lucemburský miloval rytířské turnaje a zápasy a jistě se se zalíbením díval i na zápolení mezi dvouručáky. 

4. Král Jan Lucemburský poklepává vítěze mečem na rameno a pasuje ho tak na rytíře. 

5. Královna Eliška odevzdává nově pasovaným rytířům odznaky vítězů. 

6. Král byl spokojen s průběhem slavnosti a rytířských her a proto blahosklonně vrací zástupcům znojemských mistrů jejich cechovní práva a tím je také potvrzuje. 

7. Mezi příslušníky cechů byli vždy mistři poctiví a šibalové. Nejběžnějším trestem za nepravosti bývalo u nás máčení v koši, jak ho Znojemští na svých slavnostech důkladně předvádějí. 

Home