Detail anglicky Východočeská zoologická zahrada II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení x09-002
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Ředitelství ZOO
2. Hroch obojživelný
3. Lev pustinný
4. Kočkodan husarský
5. Papoušci Ara
6. Medvěd himalájský
7. Krokodýl nilský
Poznámky

Bez číselného označení. Stejné jméno, ale jiný obsah je na 009-027.

Doprovodný text

x09-002 VÝCHODOČESKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA II 

Dvůr Králové nad Labem 

Východočeská zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem byla založena v roce 1946 při místním vlastivědném muzeu a byla spravována Městským národním výborem. V roce 1960 převzal její správu Okresní národní výbor v Trutnově a od roku 1967 je zařízením Východočeského krajského národního výboru v Hradci Králové. 

V roce 1966 nastoupil do tohoto kulturního zařízení jako ředitel Ing. Josef Vágner. Vypracoval dlouhodobý plán pro stávající klasickou část VČ ZOO, ale také navrhl rozšíření o novou část, zvanou Safari. 

Klasickou část VČ ZOO obývají zvířata z různých světadílů. Zde se snaží vedení zoologické zahrady poskytnout návštěvníkům a milovníkům cizokrajných zvířat příjemný odpočinek v pěkně upravené části zahrady, která je obohacena i uměleckými plastikami. Staré nevyhovující klece a ubikace pro zvířata se postupně nahrazují moderními vzdušnými pavilóny, ve kterých se zvířata cítí dobře. 

Vedení VČ ZOO je si dobře vědomo toho, že lidé, když skončí práci a jsou unaveni hluky továren, aut a shonu všedního dne, nutně potřebují místo, kde si člověk v příjemném prostředí, zcela odlišném od normálního života většiny lidí, odpočine a vrátí se alespoň na chvíli k přírodě. 

Odejde-li návštěvník z tohoto kulturně vybaveného přírodního zákoutí s vědomím, že prožil pěkný den, je to nejlepší odměna všem zaměstnancům Východočeské zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. 

 

K obrázkům (foto R. Elischer): 

1. Ředitelství Východočeské zoologické zahrady. Dříve tato budova sloužila jako Městské muzeum. 

2. Hroch obojživelný. Žije v afrických řekách, navečer vystupuje na břehy a spásá trávu. Mládě přichází na svět pod vodou. V únoru 1971 se ve VČ ZOO narodilo první hroší mládě; bylo to v ČSSR vůbec poprvé. 

3. Lev pustinný žije v rodinných skupinách na otevřených pláních Afriky a pravidelně ve skupinách i loví, nejraději zebry a antilopy. - O lvu se říkává, že je králem zvířat, ale pravda to není. Před slonem, nosorožcem, ale i pabuvolem kaferským lev "moudře" ustoupí. 

4. Kočkodan husarský. Pohybuje se většinou po zemi, při čemž používá ocasu jako kormidla. Samice nosí mláďata, jako převážná většina opic, na břiše. 

5. Papoušci Ara ararauna (zbarven žlutě a modře) a Ara arakanga (zbarven červeně, žlutě, zeleně a modře). Jsou to největší jihoamerické druhy papoušků. Žijí ve velkých hejnech a oživují svým hlasitým křikem horské pralesy. 

6. Medvěd himalájský. Poznávacím znakem je bílá skvrna ve tvaru písmene V, kterou má medvěd na prsou. Živí se smíšenou potravou, masem i různými rostlinnými plody. Jeho nejmilejší lahůdkou je včelí med. 

7. Krokodýl nilský. Ten půl druhého metru dlouhý kus v popředí snímku ulovil inženýr Josef Vágner v Ugandě roku 1969. 

Home