Detail anglicky Východočeská ZOO IV
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-031
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Lev
2. Tygr
3. Medvěd lední
4. Medvěd ušatý
5. Pes hyenovitý
6. Slon
7. Hroch
Doprovodný text

009-031 VÝCHODOČESKÁ ZOO IV 

Dvůr Králové nad Labem 

Zoologické zahrady, které si právě v posledních letech vybojovaly přední místo mezi kulturními a vědeckými institucemi, plní mnoho úkolů, které jsou pro zdravý vývoj člověka a společnosti nezbytné. Pomáhají odhalovat pravdu o životě zvířat, stávají se názornou učebnicí o jejich životě, působí na city lidí, ovlivňují jejich vztah k živé přírodě, bojují o její zachování a zachování jejích živých obyvatel - našich partnerů na této planetě. Zoologické zahrady se právem staly samozřejmou součástí prostředí moderního člověka. Je velmi obtížné v několika větách úvodu, definovat široké a mnohostranné poslání zoologických zahrad, už proto, že se jejich oblast společenskovědeckého působení rychle rozšiřuje do mnoha lidské činnosti. 

Zoologické zahrady už dávno nejsou pouze přísně střeženými sbírkami exotických zvířat, jako tomu bylo v minulosti. Staly se oblíbeným cílem vycházek dospělých i dětí, místem zábavy a poučení. Kladou si však vyšší cíle: Být středem zoologických výzkumů a vedle zřizovaných rezervací i posledním útočištěm mnoha druhů zvířat, kterým by bez odborné péče vědců z celého světa hrozilo v přírodě vyhynutí. Je všeobecně známo, že osud mnoha zvířat by byl bez této pomoci zpečetěn. Už méně známé je, že i zvířatům, která jsme zvyklí běžně vídat, hrozí vyhubení s postupující civilizací. Zachovat je, rozmnožit a eventuálně vrátit do jejich přirozeného prostředí je snahou všech těchto zařízení. 

Stejný cíl si vytkli i pracovníci Východočeského ZOO ve Dvoře Králové nad Labem a chtějí udělat všechno pro to, aby Homo sapiens - člověk moudrý - byl svého zoologického jména hoden. 

 

Texty k obrázkům: 

1. LEV je typická šelma horkých afrických stepí a předoasijských pouští. Jeho rozšíření zasahuje až do Iránu, ale žádá si vždy suché podnebí. Divoce žijících lvů ubývá tím, že ubývá i volně žijící zvěře, kterou se živí. Ve východoafrických rezervacích, kde je ještě nadbytek zvěře, je i hojně lvů, ale z milosti člověka. 

2. TYGR je dnes největší šelmou naší planety, obrovskou kočkou a stejně jako lev, i on za-bíjí jen k udržení života, pro získání potravy a nikoliv z vraždivosti. Vlast tygra je velká. Zabírá teplé kraje Asie, ale táhne se i na sever až do amurské oblasti. Nikdy se však nevyskytoval v Africe, kde je království lva. 

3. MEDVĚD LEDNÍ patří k nejvzácnějším chovancům zoologických zahrad. Jeho domovinou je vzdálená, ledová Arktida, kde loví ryby a tuleně. Vydrží neuvěřitelně dlouho pod vodou. Dospělý váží až 600 kg a řadí se mezi nejsilnější šelmy. 

4. MEDVĚD UŠATÝ má na prsou bílou skvrnu ve tvaru písmene V, podle které ho rozeznáme od jiných druhů medvědů. Živí se smíšenou potravou, masem i různými rostlinnými plody. Jeho nejmilejší lahůdkou je včelí med. 

5. PES HYENOVITÝ je nepravidelně černě, bíle a žlutohnědě skvrnitý. Každý pes má však skvrny uspořádány jinak. Žije ve smečkách ve středoafrických lesostepích. Jsou to výhradní masožravci a patří mezi nejobávanější šelmy, neboť působí větší škody na zvěři, než lev nebo levhart. Kořist loví štvaním, neuniknou ani rychlé antilopy. 

6. SLON AFRICKÝ je jediným zástupcem skupiny chobotnatců a jistě důstojným, vzbuzujícím úctu i u moderního člověka. Je si dobře vědom své síly a důstojně reprezentuje dávno vymřelé předky - dinotheria, mastodonty a mamuty. Slon africký se liší od svého indického příbuzného velikostí, je větší, má podstatně větší uši a na chobotu má dva prstovité výrůstky. Sloni jsou velmi inteligentní zvířata a dožívají se úctyhodného stáří 80 - 100 let. 

7. HROCH OBOJŽIVELNÝ patří do řádů sudokopytniků, čeledi hrochovitých. Žije v afrických řekách a mělkých jezerech. V noci vystupuje z vody a spásá trávu, rákos a jiné vodní rostliny. Nejraději se však zdržuje ve vodě a dokonce i mláďata se rodí ve vodě. Dospělý hroch váží 20 - 40 q, jeho špičáky měří až 70 cm a váží 4 kg. Pod vodou vydrží až 5 minut. 

Home