Detail anglicky Písek II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-102
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Kamenný most
2. Leninovo náměstí
3. Radnice
4. Alšovo náměstí
5. Městské divadlo
6. V nové čtvrti
7. Otava
Doprovodný text

002-102 PÍSEK - II 

Na březích Otavy by se ještě dnes někde našel ze dna vynesený písek, pozůstatek po rýžováni zlata a tu je jistě i původ města Písku. První písemná zpráva o něm je z roku 1252, kdy už tu stál královský hrad, který dal Přemysl Otakar II. přebudovat v okázalé sídlo, na které často zajížděl. V té době se tu přes Otavu klenul už kamenný most, první toho druhu v Čechách a celé střední Evropě. 

V dobách husitských se Písek hlásil k jednotě táborské, roku 1426 se tu dokonce konal sjezd městských hejtmanů, hlásících se k revolučnímu táborskému hnutí. Písek tehdy rostl a bohatl. Ale počátkem 17. století přišla hrozná pohroma: pro účast na stavovském odboji bylo město Písek zcela vypleněno a jeho obyvatelstvo habsburskou soldateskou téměř vyvražděno. 

Teprve koncem 18. století se Písek zvolna vzpamatovává a přes tvrdý rakouský režim se stal kulturním centrem celé své oblasti a byl nazýván "jihočeskými Athénami". Z jeho škol vyšly, nebo v městě žily osobnosti, které významně zasáhly do celé české kultury: nejčeštější malíř Mikoláš Aleš, dramatik Ladislav Stroupežnický, básníci Čelakovský, Hejduk, Sova, Fráňa Šrámek. Bývaly doby, kdy byl Písek městem studentů, mezi nimiž bylo možno potkat i Američana, Inda i Japonce; ti přijížděli za světovým hudebním pedagogem Otakarem Ševčíkem. 

Písek je obklopen rozlehlými lesy - je tu odedávna lesnická škola - a pro krásu těch lesů a klidné prostředí města byl před válkou oblíbeným místem letních hostů. Od osvobození prožívá Písek novou éru svého vývoje. Historické jádro města se příliš nemění, ale na jeho obvodu vyrůstají průmyslové podniky, hlavně textilní, a moderní obytné čtvrti. Dnes má tedy Písek dvě tváře: soudobou s rostoucím průmyslem a moderním bydlením, a romantickou, s pečlivě udržovanými historickými památkami. Pro tu druhou a pro šrámkovský romantismus, který tak citlivě zobrazil režisér Václav Krška ve filmu "Měsíc nad řekou", je Písek oblíbeným místem turistů. 

 

K obrázkům (foto Jaroslav Novotný): 

1. Tento most je nejstarší kamenný most v celé střední Evropě. Byl založen v druhé polovině 13. století, kdežto Karlův most v Praze až roku 1357, tedy v polovině 14. století. 

2. Na Leninově náměstí mají svá sídla orgány lidové správy. Mezi modernizovanými budovami obchodů se zachovalo i několik starobylých měšťanských domů. 

3. Nejvýznamnější budovou Leninova náměstí je barokní radnice z poloviny 18. století. Za nádvořím radnice jsou pozůstatky bývalého hradu a v přilehlých prostorách oblastní muzeum. 

4. Na Alšově náměstí je několik starobylých domů a mariánské sousoší vybudované roku 1715, jak v té době bylo obvyklé, na památku uchránění města před morovou epidemií. 

5. V Palackého sadech je Městské divadlo, kde se každoročně koná vrcholná přehlídka nejlepších dětských a mládežnických divadelních souborů, "Šrámkův Písek". 

6. Na obvodu historické části města vyrůstají moderní obytné čtvrti, postupně doplňované obchody a obvyklým zařízením pro pohodlí obyvatel. 

7. Podél Otavy, dnes už většinou zregulované, se zachovalo nejvíc typicky šrámkovské romantiky 

Home