Detail anglicky Český Krumlov II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-096
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Český Krumlov
2. Náměstí
3. Kostel sv. Víta
4. Vltava
5. Zámecké salony
6. Maškarní sál
7. Nábřeží
Doprovodný text

002-096 ČESKÝ KRUMLOV II 

Od chvíle, kdy Vltava obrátí u Vyššího Brodu svůj tok k severu, nikde netvoří tak složité meandry, jako v okolí Českého Krumlova. A právě tato místa si v polovině 13. století zvolil rod Vítkovců a na skále nad řekou si vybudovali hrad. Jeho mohutná věž chránila hradní palác i osadu, která vyrůstala v podhradí. Později hrad přešel na příbuzenskou větev rožmberskou a od té doby postupně rostl. 

Petr I. z Rožmberka přistavěl tak zvaný Horní hrad, za Oldřicha bylo započato s budováním nového, většího paláce a Vilém z Rožmberka, který tu vládl v 16. století, přebudoval dílo svých předků, gotický nepohodlný hrad, na renesanční zámek. Poslední z Rožmberků, pověstný Petr Vok prodal Krumlov roku 1601 císaři Rudolfu II. Pak tu sídlili krátký čas Eggenbergové a po nich od roku 1719 až 1945 Schwarzenberkové. Za nich byl zřízen nejroztomilejší interiér Krumlova Maškarní sál. 

Celkem má nyní Krumlovský zámek na tři sta sálů, komnat a pokojíků. Je v nich většinou starobylý cenný nábytek, mnoho uměleckých obrazů, vzácné závěsné koberce a různé pozoruhodné předměty. Je tu i zámecké divadlo z druhé poloviny 18. století, s cennými kulisami a rekvizitami. Zajímavé nové divadlo je v zámeckém parku; na rozdíl od jiných neotáčí se tu jevištní scéna, ale hlediště s pěti sty diváky a jeviště tvoří přírodní park. 

Rožmberkové, po králi nejbohatší a nejmocnější rod v Čechách, budovali Krumlov po dobu tří století a ovlivnili i růst jeho podhradí. To se brzy počalo rozrůstat i na protější břeh Vltavy a vyrostlo v město, které dnes patří k našim nejzajímavějším. Dominuje mu věž kostela sv. Víta; tento nevšední gotický chrám je místem posledního odpočinku Viléma z Rožmberka. 

Některé úzké a křivolaké uličky Krumlova si zachovaly zcela středověký ráz a bylo by přirozenější tu potkat zbrojnoše na koni, než turistu na motorovém vozidle. 

 

K obrázkům (foto Jaroslav Novotný): 

1. Celkový pohled na nejstarší část Krumlova. Věž po levé straně pochází z poloviny 13. století, ale renesanční úprava její horní části je z doby pozdější. 

2. Náměstí. Většina domů, které je vroubí, byla založena v 16. a 17. století a nyní se provádí jejich pečlivá restaurace. Vpravo je renesanční radnice, vlevo sousoší P. Marie z počátku 18. století. 

3. Kostel sv. Víta z 15. století. Tento monumentální gotický chrám určil Vilém z Rožmberka za místo svého posledního odpočinku. 

4. Vltava se proplétá Českým Krumlovem několika smyčkami. Po levé straně v popředí je podhradí zvané Latrán, opačný břeh vroubí malebné, většinou starobylé domky. 

5. Prostorné zámecké salóny jsou vybaveny slohovým nábytkem, množstvím obrazů a různých uměleckých předmětů. 

6. Maškarní sál z roku 1748, jehož stěny pokryl malíř Josef Lederer množstvím vtipných výjevů. 

7. Nábřeží. Nejpůvabnější pohledy na zámek i město poskytuje procházka po břehu Vltavy, v jejíž hladině se zrcadlí zámek, typická krumlovská věž i starobylé domky na pobřeží. 

Home