Detail anglicky Jihlava II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-093
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Jihlava od východu
2. Náměstí Míru
3. Brána
4. Kostel sv. Ignáce
5. Interiér
6. Hlavní oltář
7. Přemyslovský kříž
Doprovodný text

002-093 JIHLAVA II 

Původní osada jménem Jihlava stála na návrší nad soutokem řeky Jihlavy s potokem Jihlávka už před koncem 12. století. Nebyla právě malá; měla vlastní kostelík a patřilo k ní ještě několik menších okolních osad, obydlených slovanským lidem jako sama Jihlava. Když bylo v první polovině 13. století objeveno v okolí Jihlavy stříbro, změnila se dosud tichá osada v krátké době k nepoznání. Hrnuli se sem horníci i různí podnikaví lidé ze všech koutů tehdejší Evropy a brzo se začalo původní osadě říkat Stará Jihlava, protože nedaleko ní vyrostla Nová Jihlava, první tak zvané "horní město" v zemích českých. 

Zdroje stříbra v okolí Jihlavy byly opravdu bohaté a do nového rychle vzkvétajícího města přicházeli kromě horníků a těch, kdož měnili rudu v čistý kov, též kupci a řemeslníci všeho druhu. Nová Jihlava byla založena opravdu velkoryse; v jejím středu vzniklo podélné náměstí, které se za nedlouho stalo jedním z největších tržišť celé tehdejší Evropy. Vroubily je domy, nejprve většinou dřevěné, ale později zděné a na svou dobu až přepychové; původ staveb byl zpočátku povětšině gotický, jak dokazují zachované původní základy, ale pozdější požáry a hlavně příliv nových stavebních slohů vedl k přestavbám a město se postupně měnilo v renesanční. Neubránilo se ani vlivu pozdějších slohů, ba ani necitlivým zásahům minulého a počátku tohoto století. 

Teprve v naší době se s odbornou znalostí a nemalými náklady zachraňuje vše, co má v historickém jádru Jihlavy skutečnou kulturní a historickou hodnotu. Interiéry slohově cenných budov se přizpůsobují soudobým potřebám, ale pečlivě se chrání všechny výtvarně cenné památky. Mnoho domů na jihlavském náměstí bylo již restaurováno a staly se skutečnou ozdobou města. A celému náměstí vévodí opravdový stavební klenot, starobylá radnice. 

Ráz Jihlavy se během uplynulých staletí několikrát měnil; jediné stavby, které se zachovaly v téměř původní podobě, jsou jihlavské kostely. Některé z nich byly založeny už v první vlně stříbrného bohatství Jihlavy a jsou výrazem nejen náboženského cítění zbohatlých měšťanů, ale i snahy po vnější okázalosti. Pro nynější dobu jsou dokumentem geniality tehdejších architektů a zručnosti prostých řemeslníků, z jejichž rukou tato monumentální díla vyšla. Zvlášť vzácná jsou některá umělecká díla, která zdobí interiéry jihlavských chrámů a jež nás representovala i na světových výstavách. 

Historie Jihlavy je velmi pestrá a bohatá a rozsáhlý je i počet stavebních památek na její minulost. Právem proto byla prohlášena za městskou rezervaci a Státní památková správa jí věnuje velkou pozornost. Výsledky této péče ukazují i naše snímky. 

Doporučujeme též stereokotouček JIHLAVA III se snímky historického jádra Jihlavy, radnice, kašny, farního kostela a jeho uměleckých pokladů. 

 

K obrázkům (foto Jar. Novotný): 

1. Nejpůvabnější pohled na Jihlavu je od východu. Městu dominují věže farního chrámu, menší věžička uprostřed obrázku patří starobylé radnici a věže vpravo kostelu sv. Ignáce. 

2. Náměstí Míru, jedno z největších na Moravě. Bývalo tu tržiště, kam přijížděli i kupci ze zahraničí. Prodával se tu dobytek, obilí a různé řemeslnické výrobky, hlavně světoznámá jihlavská sukna. 

3. Ve středověku chránila Jihlava své nemalé bohatství souvislým krunýřem hradeb a do města se vstupovalo pěti branami. Z nich se zachovala už jen jediná, které se říkalo brána Matky boží. 

4. Kostel sv. Ignáce. Byl vybudován v severovýchodním cípu náměstí koncem 17. století. Při chrámu byla též jesuitská kolej a gymnasium. Dnes je tu sídlo okresní knihovny a archiv. 

5. Kostel sv. Ignáce dali vybudovat jesuité, kteří přišli do Jihlavy v době pobělohorské. Ve svém protireformačním úsilí se snažili působit na lid bohatou výzdobou chrámových prostor. 

6. Za hlavním oltářem přechází plastická výzdoba stěn chrámu v malbu. Malované jsou nejen zadní sloupy s honosnými hlavicemi, ale i postavy světců po stranách oltáře. 

7. K nejvzácnějším historickým památkám Jihlavy patří tak zvaný Přemyslovský kříž. Zmučené tělo Kristovo je odrazem středověké křesťanské mystiky i velkého umění tvůrce sochy. Přemyslovský kříž se řadí k vrcholným dílům českého středověkého sochařského umění. 

Home