Detail anglicky Královský letohrádek
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-092
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Pavel Hrdlička
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Královský letohrádek
2. Královská zahrada
3. Plastická výzdoba
4. Arkády
5. Fontána
6. Zpívající fontána
7. Pražský hrad
Doprovodný text

002-092 PRAHA - KRÁLOVSKÝ LETOHRÁDEK 

Byl založen za vlády Ferdinanda I. roku 1535 a soudí se, že autorem návrhu byl italský stavitel Paolo della Stella. Stavbu vedl z počátku jiný Ital, Giovanny Spazia, ale od roku 1539 pokračuje ve výstavbě zmíněný už Paolo della Stella a po jeho smrti 1555 pražští hradní stavitelé Hans Tirol a Bonifác Wohlmuth. 

Stavba letohrádku trvala tedy dlouho a nepokračovala plynule. Z počátku ji zdržovaly neshody mezi staviteli a když roku 1541 vypukl na Malé Straně požár, který zachvátil i část Pražského hradu, zastavily se práce na letohrádku na několik let úplně. Dobudován byl až roku 1561 a vnitřní úpravy byly dokončeny roku 1563. 

Královský letohrádek, zvaný též podle italského způsobu Belveder, se považuje za nejdokonalejší renesanční skvost na sever od Alp a za nejčistší renesanční stavbu mimo Itálii vůbec. Celek stavby vyniká přes svou monumentalitu vznosností, kterou mu dodávají útlé arkády, tvořící přirozené spojení s okolním parkem. Letohrádek měl zpříjemňovat život královské rodiny, ale z panovníků v něm pobýval jen Rudolf II. Měl tu část svých sbírek, oblíbenou astrologickou pracovnu a uchyloval se sem hlavně, když byl zbaven trůnu. 

Později Královský letohrádek upadal. Roku 1648 odtud Švédové všechny cenné předměty odvezli a zámek vyplenili, za Josefa II. tu byla kasárna a dokonce i dělostřelecká laboratoř a teprve až roku 1845 byl podle plánů Bernharda Gruebera dán do pořádku a zčásti ve vnitřních prostorách rekonstruován. Další úpravy letohrádku řídil v letech 1928-30 tehdejší hradní architekt Josip Plečnik a poslední roku 1953-55 Pavel Janák. Nyní slouží tento renesanční skvost nejkrásnějšímu poslání: Vnitřní prostory letohrádku jsou propůjčeny Národní galerii a vystavují se tu významná umělecká díla. 

 

K obrázkům (foto Pavel Hrdlička): 

1. Královský letohrádek má základní znaky italské renesance; monumentální budovu, která by sama o sobě působila těžkým dojmem, odlehčuje arkádový ochoz se štíhlými sloupy. 

2. Kolem letohrádku je park upraven do geometricky členěných záhonů. 

3. Mezi oblouky a na podstavcích jsou reliéfy s náměty z mytologie. Plastická výzdoba pochází ze sochařské huti Paola della Stelly. V pozadí je socha Vítěze od Jana Štursy. 

4. Vzdušné ochozy kolem letohrádku vytvářejí přirozený přechod z vnitřních prostor do přírodního prostředí okolního parku. 

5. Fontánu před letohrádkem odlil z mědi a cínu roku 1546 Tomáš Jaroš podle nákresu Francesca Terzia. 

6. Tomáš Jaroš byl hlavním povoláním zvonař; odlil spodní mísu fontány z kovu, který při dopadu vodních kapek vydává zvonivý melodický zvuk; proto se jeho fontáně říká "zpívající". 

7. Mezi sloupy arkád letohrádku se otevírá nevšední pohled na severní stranu Pražského hradu. 

Home