Detail anglicky Pražské pohledy IV
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-091
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Pavel Hrdlička
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Vltava
2. Nám. Krasnoarmějců
3. Národní divadlo
4. Valdštejnská zahrada
5. Čertovka
6. Starom. vodárna
7. Karlův most
Doprovodný text

002-091 PRAŽSKÉ POHLEDY IV 

Praha patří mezi nejkrásnější města světa. Jsme o tom přesvědčeni nejen my, ale potvrzují to i cizí návštěvníci. Půvab Prahy je dán už její polohou; celé její historické jádro se prostírá v rozlehlém údolí, jímž se malebně vine Vltava. V tomto krásném přírodním prostředí se Praha rozrůstá už déle než tisíc let. 

První historická zpráva o Praze je přesně z roku 973, kdy o ní jakýsi zcestovalý orientální kupec napsal: "Město Praha je zbudováno z kamene a vápna a je největším tržištěm těch krajů." Tenkrát Praha udivovala zatím jen množstvím kamenných staveb a celkovou rozlohou, ale o necelých čtyři sta let později, za vlády Karla IV., byla už významným politickým a kulturním střediskem, měla celé nové obytné čtvrti, první kamenný most ve střední Evropě a mnoho skutečně výstavných staveb světských i církevních. 

Po všechna další léta rostla Praha do rozlohy i do krásy. Všechny stavební slohy našly v ní své uplatnění a zvláště z období baroka má Praha památky vskutku jedinečné. Vážné škody způsobil Praze nesmyslný nálet západních mocností za druhé světové války a ještě větší nebezpečí jí hrozilo od ustupujících fašistických armád. Jen včasný příchod sovětského vojska a povstání Pražanů zachránilo Prahu od katastrofy. Dnes už jsou válečné rány zaceleny a Praha opět roste, hlavně ve svých okrajových čtvrtích. 

Je ovšem samozřejmé, že největšímu obdivu se stále těší historické jádro Prahy; naše doba má zásluhu o pečlivé uchovávání jejích kulturních, umělecky cenných památek. 

Několik pohledů na stavební poklady Prahy zachycuje náš stereokotouček. 

 

K obrázkům (foto Pavel Hrdlička): 

1. Vltava je nejpřirozenější a nejpůvabnější ozdobou Prahy. Tvoří potřebný odstup od monumentálních dominant, které se v její hladině zrcadlí. Na snímku je neobvyklý pohled na Vltavu s pozadím Pražského hradu. 

2. Náměstí Krasnoarmejců. Po pravé straně vstupní schodiště do Domu umělců, kde se každoročně konají slavnosti zvané Pražské hudební jaro. V pozadí opět panorama Pražského hradu. 

3. Národní divadlo bylo původně vybudováno v letech 1868 až 1881, ale ještě před dokončením k zármutku celého národa vyhořelo. Lid však uspořádal sbírku a za necelý měsíc byla pohromadě na tu dobu ohromná částka milión zlatých a divadlo bylo znovu vybudováno. 

4. Valdštejnská zahrada, jedna z nejkrásnějších v Praze. Navrhli ji v první polovině 17. století italští architekti. Na rybníčku v popředí, kde dnes plují labutě, konal roku 1816 pražský vynálezce Josef Brožík pokusy s parní loďkou. 

5. Čertovka s Velkopřerovským mlýnem, jehož základy pocházejí z konce 16. století. Čertovka je rameno Vltavy, které obtéká ostrov Kampu. 

6. Staroměstská vodárna a mlýny. Snímku dominuje Vodárenská věž; pochází z roku 1489, obnovena po požáru roku 1878. Vpravo od věže jsou Karlovy Lázně, vlevo mlýny a Smetanovo muzeum. 

7. Karlův most, založený roku 1357, byl ve své době vynikajícím dílem a svědčí o velkorysé podnikavosti svého zakladatele, Karla IV., i o vynikajících technických schopnostech Petra Parléře, který vypracoval plány na konstrukci mostu. Most je dlouhý 520 m, široký 10 m a spočívá na 16 obloucích. Na snímku je dobře patrné zaoblení mostu. 

Home