Detail anglicky Brno IV
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-087
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Brno
2. Náměstí Rudé armády
3. Kostel sv. Tomáše
4. Řehoř Mendel
5. Mendelovo náměstí
6. Chrám P. Marie
7. Kapucínská krypta
Doprovodný text

002-087 BRNO IV 

Kdysi se důstojnost města a jeho půvabu měřila počtem kostelů a hlavně věží. Proto byla Praha tak hrdá na čestný titul "stověžatá". Brno má kostelů a věží poměrně méně. Vzniklo na křižovatce obchodních stezek a tak od samého počátku bylo v jeho zdech víc obchodního a dělnéhu ruchu, než náboženské vypjatosti. Přesto byl v Brně vybudován nemalý počet církevních i světských staveb zakončených věžemi, z nichž mnohé zdobí město podnes a jež se pečlivě uchovávají jako historicky i umělecky cenné památky na dobu, kdy vznikaly. 

Návštěvník Brna by si měl nejprve povšimnout jedné z nejstarších věží; je to ona, která zdobí Starou radnici. A měl by vystoupit na její ochoz, z něhož lze obhlédnout téměř celé vnitřní Brno i s jeho věžemi. Nejvýše ční gotické dvouvěží dómu sv. Petra a Pavla, ale neméně zajímavé jsou jehlově štíhlé věže nad chrámem sv. Jakuba, cibulovité věžní báně kostela sv. Michala i další. Kromě chrámů bývalo v Brně i nemálo klášterů. V jednom z nich, v augustiniánském, stojícím při kostele sv. Tomáše, na náměstí, jež má dnes jméno Rudé armády, osvoboditelky Brna při konci druhé světové války, je významné Muzeum dělnického hnutí Brněnska. Brno patří a vždy patřilo k našim nejprůmyslovějším městům; je tedy přirozené, že bylo odedávna i centrem dělnických bojů za sociální spravedlnost. 

Za zmínku stojí ještě jeden bývalý klášter, který dala r. 1323 vybudovat vdova po českém králi, královna Eliška. V tomto klášteře žili v minulém století Pavel Křižkovský, učitel hudebního skladatele Janáčka, a Řehoř Mendel (1822-1884), jehož celý vzdělaný svět uznává za zakladatele moderní nauky o dědičnosti. 

 

K obrázkům (foto Ivo Hlaváček): 

1. Pohled na vnitřní část Brna z věže dómu sv. Petra a Pavla. Vpravo věž staré radnice, na levé straně štíhlá věž kostela sv. Jakuba. V pozadí nové sídliště Lesná pro dvacet tisíc obyvatel, za ní lesy, které se táhnou k severu desítky kilometrů až do oblasti Moravského krasu. 

2. Konventní chrám sv. Tomáše na nám. Rudé armády byl založen r. 1350. V polovině 18. století k němu byl přistavěn augustiniánský klášter, v jehož části je nyní Muzeum dělnického hnutí Brněnska. 

3. Vnitřek chrámu sv. Tomáše. Hlavní chrámovou loď, původně gotickou, upravil v druhé polovině 17. století v barokovém slohu stavitel Jan Křtitel Erna a kněžiště o sto let později Mořic Grimm. Hlavní oltář vytvořili r. 1762 sochaři Josef Winterhalder starší a Jakub Scherz. 

4. Augustiniánský mnich Řehoř Mendel (1822 -1884) působil v Brně jako středoškolský profesor. Jeho pokusy s křížením hrachu a bádání o dědičnosti dalo této nauce nový směr a Mendel je uznáván za světově významného učence. Jeho pomník vytvořil r. 1910 sochař H. Charlemont. 

5. Augustiniánský kostel Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí je nejzachovalejší gotická budova v Brně. Stavba tohoto kostela trvala do konce 14. století a navazovala na klášter cisterciaček, který r. 1323 založila královna Eliška Rejčka na Starém Brně. 

6. Vnitřní výzdoba kostela Nanebevzetí Panny Marie pochází až z druhé poloviny 18. století od sochaře Ondřeje Schweigla a malířů Josefa Rottera a Ignáce Raaba. Na hlavním oltáři je italsko-byzantská ikona přenesená sem ze svatotomášského chrámu; je zasazena do stříbrného tabernáklu od J. Herkommera. 

7. K zajímavostem Brna patří krypta pod kapucínským kostelem Nalezení sv. kříže, postaveným v letech 1648-51. Jsou tu dochovány pozůstatky mnichů a dobrodinců kláštera, které byly prouděním vzduchu vysušeny a mumifikovány. Kromě jiných jsou zde i ostatky pověstného plukovníka pandurů, barona Trenka, který zemřel po dlouhém věznění v kasematech hradu Špilberka. 

Home