Detail anglicky Pražské pohledy II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-085
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Pavel Hrdlička
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Pražský hrad
2. Katedrála sv. Víta
3. Belvedér
4. Zlatá ulička
5. Kostel sv. Mikuláše
6. Kostel P. M. před Týnem
7. Orloj
Doprovodný text

002-085 PRAŽSKÉ POHLEDY II - ČSR 

O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům světa. Říkáme to nejen my, ale i cizí návštěvníci. V čem spočívá půvab Prahy? Předně v její malebné poloze; její historické jádro se rozprostírá v rozlehlém údolí, jímž se půvabně vine Vltava. V tomto krásném přírodním prostředí se Praha rozrůstá už déle než tisíc let. 

První historická zpráva o Praze je přesně z roku 973, kdy o ní jakýsi zcestovalý kupec z východu napsal: "Město Praha je zbudováno z kamene a vápna a je největším tržištěm oněch krajů." - Tenkrát Praha udivovala jen množstvím kamenných staveb a velikostí, o necelých čtyři sta let později, za vlády Karla IV., byla už Praha významným politickým a kulturním střediskem Evropy, měla celé nové obytné čtvrti, první kamenný most ve střední Evropě a mnoho skutečně výstavných budov světských i církevních. 

Po všechna další léta vzrůstala Praha do rozlohy i do krásy. Všechny stavební slohy našly v ní své uplatnění a zvláště z období baroka má Praha památky vskutku jedinečné. Vážné škody způsobil Praze nesmyslný nálet západních mocností za druhé světové války a ještě větší nebezpečí jí hrozilo od ustupujících fašistických armád. Jen včasný příchod sovětského vojska a povstání Pražanů zachránilo město od katastrofy. Dnes je už většina válečných ran zacelena a Praha opět roste, hlavně ve svých okrajových čtvrtích, kde se budují rozsáhlá moderní sídliště. 

Je ovšem samozřejmé, že největšímu obdivu se stále těší historické jádro Prahy, které vybudovali naši předkové. Naše doba má pak zásluhu o pečlivé uchovávání všech historicky významných a umělecky cenných památek. A několik pohledů na Prahu historickou zachycuje náš stereokotouček. 

 

K obrázkům (foto Pavel Hrdlička): 

1. Pohled na Pražský hrad a na katedrálu sv. Víta je krásný z mnoha míst, ale z ochozu Staroměstské radnice působí zvlášť monumentálním dojmem. 

2. Katedrála sv. Víta v pohledu z terasy bývalé hradní jízdárny. Roh světlé budovy po levé straně snímku je zmíněná jízdárna, ve které se nyní konají výstavy výtvarného umění. 

3. Královský letohrádek zvaný Belvedér, založený r. 1535 za Ferdinanda I. podle návrhu Paola della Stelly. Vlevo tak zvaná "zpívající fontána", kterou podle návrhu F. Terzia odlil brněnský zvonař Tomáš Jaroš. 

4. Zlatá ulička vznikla v 16. století, ale své jméno dostala až později, kdy v některých zdejších domečcích pracovali zlatníci. Původně v nich bydlili hradní střelci. 

5. Kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí je z r. 1732-35. Jeho stavbu navrhl a řídil Kilián Ignác Dienzenhofer a plastickou výzdobu vytvořil sochař Antonín Braun. 

6. Kostel Panny Marie před Týnem. Jeho stavba byla zahájena koncem 14. století a dokončena až v století šestnáctém. Po levé straně snímku je věž Staroměstské radnice. 

7. Orloj na Staroměstské radnici má stále mnoho obdivovatelů, kteří tu trpělivě čekají, až na něm kohout zakokrhá, otevrou se podstřešní dvířka a za nimi putují figurky apoštolů. 

Home