Detail anglicky Gottwaldov III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-081
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Pomník K. Gottwalda
3. PRIOR
4. Náměstí Míru
5. Hotel a velké kino
6. Divadlo
7. Celkový pohled
Doprovodný text

002-081 GOTTWALDOV III - ČSR 

Dějiny Gottwaldova lze rozdělit na dvě zcela odlišné etapy. První začala asi před sedmi sty lety, když mezi svahy Hostýnských a Vizovických vrchů, na březích nevelké říčky Dřevnice vznikla osada zvaná Zlín. První písemná zmínka o Zlíně je z r. 1322. 

Roku 1397 se stal Zlín městem, ale jen podle titulu, který mu udělil tehdejší jeho majitel hrabě Šternberk; jinak zůstával Zlín ještě po dlouhá staletí nevelký a chudý. Obdělané půdy tu bylo tenkrát málo a skoro všechna patřila vrchnosti; proto obyvatelé Zlína a jeho okolí se živili většinou řemesly, nejvíc výrobou plstěných papučí a později i kožených bot. 

Druhá etapa Zlína započala koncem minulého století. Tenkrát roku 1894, kdy měl Zlín asi dva tisíce obyvatel, založil tu mladý podnikavý tovaryš Tomáš Baťa první dílnu na hromadnou výrobu obuvi, ze které ve velmi krátké době vznikly největší obuvnické továrny na světě. Po druhé světové válce se ze závodů Baťa stal národní podnik SVIT a Zlín, který má nyní po splynutí s okolními obcemi na sedmdesát tisíc obyvatel, přijal jméno presidenta Gottwalda. 

Gottwaldovu se říká město obuvi, ale patří mu i čestný titul "město zeleně". Zásluhu o to mají vynikající architekti, kteří řídili jeho počáteční výstavbu, i jeho současní budovatelé. Není u nás druhé tak velké město, kde by připadalo na jednotlivého obyvatele tolik zeleně, jako v Gottwaldově. 

Gottwaldov je i významným kulturním střediskem. Kromě škol základních má i mnoho středních odborných učilišť, Vysokou školu umělecko průmyslovou a fakultu Vysokého učení technického. V areálu Gottwaldova jsou též rozsáhlé Filmové laboratoře s výrobou magnetofonových pásků a Filmové studio, jehož některá díla slavila úspěchy v kinech celého světa. Gottwaldov má jedno z nejmodernějších divadel a Dům umění, kde se konají pravidelné výstavy výtvarných prací a koncerty státního symfonického orchestru. 

Gottwaldov se svou výstavbou nápadně liší od všech našich ostatních měst. Má svůj osobitý a nevšední půvab, pro který je oblíbeným cílem návštěvníků domácích i zahraničních. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Gottwaldov-Zlín leží v údolí řeky Dřevnice a ze všech stran ho obklopuje i prostupuje zeleň. 

2. Pomník Klementa Gottwalda. V pozadí správní budova národního podniku SVIT, první výšková budova ve střední Evropě. 

3. Obchodní dům PRIOR, před ním tak zvané tržnice s tovární prodejnou obuvi n. p. SVIT. 

4. Náměstí Míru má téměř čtvercový tvar a jeho jihovýchodní cíp vyplňuje malý parčík s fontánou. 

5. Hotel Moskva a vpravo Velké kino, kde se konaly první Filmové festivaly pracujících. 

6. Divadlo pracujících, chlouba Gottwaldova, jedna z nejmodernějších divadelních budov u nás. 

7. Celkový pohled na Gottwaldov-Zlín od jihozápadu. V popředí školní areál, v pozadí výškové obytné domy. 

Home