Detail anglicky Zvířata v ZOO VIII
Detail
Označení 009-037
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Nosorožec
2. Antilopa losí
3. Antilopa
4. Medvěd lední
5. Jaguár
6. Zubr
7. Zubr
Doprovodný text

009-037 ZVÍŘATA V ZOO VIII 

Zájem člověka o zvířata, zvláště exotická, je prastarý. Už pravěký lovec byl ve stálém styku s různými zvířaty a zmocňoval se jich pro svoji potřebu, obživu, kůži k odívání a kosti k výrobě primitivních nástrojů. Později některá zvířata lovil živá, krotil je, choval v zajetí a naučil je pracovat a sobě sloužit. 

Velmi často se do zajetí dostávaly šelmy. Snad jednou z prvních byl gepard, který v pozdější době byl chován k loveckým účelům. Také medvědi byli chytáni v severosyrských horách už od 7. tisíciletí. I lvi, dodnes jedny z nejoblíbenějších velkých kočkovitých šelem, byli chováni už v dávných dobách a často ve velkém množství. Byli chováni v zajetí např. v Egyptě, Sýrii a Mezopotámii už před 5 000 lety. Bylo jich používáno k lovu velkých kopytníků nebo jako zvířat válečných. Také největší suchozemská zvířata, sloni, jsou známa ze zajetí velmi dlouho. Krotcí sloni indičtí žili v čínských zahradách už od 2. tisíciletí př. n. l. Žirafy byly chovány v zajetí v Egyptě od počátku 3. tisíciletí př. n. l., později přicházely ze Súdánu do Egypta jako dary pro zvěřince faraónů. 

Dnes můžeme těžko zjistit, kde takové zvěřince vznikaly nejdříve, zda ve starém Egyptě, v říši Aztéků na území dnešního Mexika, nebo u národů jižní a jihovýchodní Asie. 

Nejstarší dochovaný písemný záznam pochází z Číny ze 16. století př. n. l. Ve starém Egyptě už v 19. století př. n. l. se chovala stáda antilop. Antilopy přímorožci zde patřily k zvířatům posvátným. Také římští císařové zakládali s oblibou zvěřince, kde chovali především velké šelmy. 

 

Texty k obrázkům: 

1. NOSOROŽEC TUPONOSÝ je po slonovi nejmohutnějším suchozemským savcem. Dosahuje délky až 4 metry a váhy něco přes 4 tuny. Vyskytuje se ve dvou rasách - jižní v Natalu, severní obývá Kongo, Ugandu a Súdán. Zatím co jiné druhy nosorožců se živí listím a větvemi, nosorožec tuponosý spásá převážně trávu. Dospívá mezi 8. - 9. rokem. 

2. ANTILOPA LOSÍ žije v osmi rasách jižně od Sahary, v Keni, v Kamerunu, Súdánu a Rhodesii. Barva žlutohnědá, přes hřbet má několik úzkých světlých pruhů. Žije ve velkých stádech, 60 - 100 kusů, se zebrami, koňskými antilopami a gazelami. 

3. ANTILOPA LOSÍ - detail - obývá jižní a jihovýchodní Afriku. Váha dosahuje až 1 000 kg a délka rohů až do 1 metru. 

4. MEDVĚD LEDNÍ obývá nehostinné kraje Arktidy a oblasti věčného ledu,. Dorůstá až do 2,5 m délky a váhy přes 400 kg. Hlavní potravou jsou tuleni, ryby, mořští ptáci, lišejník a mech. Neobývá stejná místa, ale cestuje za potravou. Jsou výborní plavci a dožívají se až 40 let. 

5. JAGUÁR AMERICKÝ žije v jižní Americe a částečně v jižních státech Severní Ameriky. Na rozdíl od levharta má mohutnější hlavu, kratší nohy a ocas. Rád pobývá u vod, kde loví velkou část své potravy. V přírodě se vyskytují i černě zbarvení jedinci, podobně jako u levharta. 

6. ZUBR je největší evropský kopytník dosahující až 180 cm výšky, 350 cm délky a 7 q váhy. Postavou se podobá severoamerickému bizonovi. Zubři jsou lesními zvířaty a tvoří malá stáda, která vodí stará kráva. Potravou jsou převážně větve listnatých stromů a výhonky křovin. 

7. Hlava zubra je méně srstnatá než hlava bizona severoamerického. 

Home