Detail anglicky Východočeská ZOO VI
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-033
Země Československo (1979)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Volný výběh
2. Antilopa losí
3. Antilopa koňská
4. Antilopa vraná
5. Zebra
6. Hrošík
7. Nosorožec
Doprovodný text

009-033 VÝCHODOČESKÁ ZOO VI 

Dvůr Králové nad Labem 

Historie Východočeské zoologické zahrady z hlediska stavebního rozvoje je přirozeně poznamenána značnou nevyvážeností. Nadšená a usilovná činnost všech, kdo po dlouhá léta uskutečňovali dílčí plány, měla i některé nedostatky, bez kterých se žádná práce neobejde. 

Pavilóny byly stavěny bez zkušeností, většinou podle vzorů jiných zahrad. Nebyla vypracována specializace zahrady a nebyl proto ani zpracován generální plán rozvoje. Klesající návštěvnost signalizovala, že je nutno nedostatky odstranit. Proto bylo na základě návrhu ředitele ing. Vágnera rozhodnuto řešit přestavbu celé zahrady dvojím směrem: přestavět klasickou část stávající zahrady, zachovat všechno, co bylo našimi předchůdci vytvořeno, a vedle toho postavit zahradu nového typu, nazvanou safari. 

Vzhledem k tomu, že prostor pro výstavbu safari je krajinářsky nesmírně cenný, umístění zimovišť a objektů bylo vyřešeno tak, aby nedošlo k narušení stávající přírody. Centrální zimoviště a karanténní objekty jsou maskovány umělým valem, takže svým vzhledem nebudou rušit návštěvníka. 

Vlastní safari má rozlohu 76 ha a z toho pouze čtvrtinu tvoří zemědělská orná půda; zbývající část pokrývají lesy a zamokřené louky s řídkým porostem. 

Součástí safari je i výstavba karanténního zařízení a veterinární nemocnice, která svým pojetím a provedením představuje v současné době největší zařízení tohoto druhu v Evropě. Bude sloužit všem státům v rámci RVHP při exportu a reexportu zvěře. 

 

1. V největším volném výběhu Východočeské ZOO je umístěno společně na 60 velkých zvířat společenského typu, tzn. stádová zvířata. V popředí stádo pakoňů bělobradých a v pozadí zebry. 

2. ANTILOPA LOSÍ je největší africkou antilopou. Samci váží až 900 kg. Jsou to klidná zvířata a to vede některé vědce k pokusům o hospodářské využití tohoto druhu. Studují zajímavé účinky mléka, jehož tučnost bývá až přes 10 procent. 

3. ANTILOPA KOŇSKÁ patří k nejvzácnějším antilopám chovaným v zoologických zahradách. Vlastní ji pouze 3 zoologické zahrady na světě. Ve Východočeské ZOO se jim velmi dobře daří, což dokazují i početné odchovy mláďat. 

4. ANTILOPA VRANÁ, v zajetí velmi vzácně chovaná antilopa. Východočeská ZOO chová nejpočetnější skupinu těchto antilop. Na chov jsou to, spolu s antilopou koňskou, psychologicky náročná a často nebezpečná zvířata. I u těchto antilop se podařil ve Východočeské ZOO odchov mláďat. 

5. ZEBRA CHAPMANNOVA je krásný kůň střední a jižní Afriky. Je to jediný žijící potomek pravěkých koní, kteří kdysi na konci třetihor obývali tehdejší teplé savany evropského kontinentu. Doby ledové pak vytlačily třetihorní stáda velkých savců do Afriky. 

6. HROŠÍK LIBERIJSKÝ neboli hrošík zakrslý, byl vědecky poznán a určen teprve od roku 1849. Je to menší příbuzný hrocha obojživelného, vysoký je jen 70 cm. Není to výslovně vodní zvíře, vyhledává spíše lesy a bažiny. 

7. NOSOROŽEC TUPOROHÝ - vidíme-li tohoto neforemného, těžkého kolosa, vážícího mnoho metrických centů, s tlustou vrásčitou kůží a tupým výrazem oka, vynoří se nám vzpomínka na pravěký svět. V tehdejším horkém podnebí žily všelijaké divné nestvůry a dnešní africký nosorožec je jedním z žijících pozůstatků té doby. Jeho příbuzní ve východní Asii, kteří mají jen jeden roh, jsou již na vymření, kdežto africký nosorožec tuporohý žije ještě hojně ve středoafrických rezervacích. Nosorožci žijí jednotlivě nebo v párech, se stálými podnájemníky, ptáky - klubáky, kteří vyzobávají nosorožci z kůže hmyz. Živí se větvemi křovin nebo trsy trávy, které vyrývají rohem jako rýčem. Kupodivu jsou tato těžká zvířata velmi pohyblivá a často urazí za potravou mnoho kilometrů. 

Home