Detail anglicky Východočeská ZOO V
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-032
Země Československo (1979)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Opička
2. Pony
3. Plameňáci
4. Jeřáb paví
5. Pelikáni
6. Marabu
7. Ararauna
Doprovodný text

009-032 VÝCHODOČESKÁ ZOO V 

Dvůr Králové nad Labem 

Východočeská zoologická zahrada vznikla roku 1946 na rozloze 6,5 ha parku. Pod vedením profesora Hrubého, bylo brigádnicky postaveno několik klecí a voliér pro první obyvatele nově založené zahrady. Byli jimi jezevci, lišky, srnčí zvěř, sovy, straky apod. V krátké době se však zahrada rozšířila na dvojnásobek plochy. Byla zakoupena různá zvěř a v doplnění pomáhaly zoologické zahrady v Praze a Liberci. 

Pevné základy k východočeské ZOO položil ředitel Císařovský. V letech 1950 a 1951 byly doplňovány stavy atraktivních zvířat, postaveny nové pavilóny a vysázeno velké množství okrasných stromů a keřů. V roce 1960 byl vybudován medvědinec pro lední medvědy, dva pavilóny šelem s prostornými výběhy, pavilón pro antilopy a renovován pavilón opic. Byly také dokončeny další stavby ubikací zvěře a voliér pro ptactvo. Chovy byly doplněny a rok od roku stoupaly odchovy, kterými se Východočeská ZOO zařadila mezi přední zahrady v republice. 

V roce 1964 přešla zoologická zahrada pod správu ONV v Trutnově. Za jeho správy došlo k dalšímu rozvoji zahrady. V roce 1966 začínala přestavba pavilónů tlustokožců pro slony a hrochy, byla postavena nová karanténní stanice, po ZOO Praha druhá v republice. 

V té době nastoupil do funkce ředitele ing. Josef Vágner, který s kolektivem spolupracovníků vypracoval plány přestavby zahrady. 

 

Texty k obrázkům: 

1. První pavilón exotické zvěře ve Východočeské ZOO vznikl adaptací bývalého palmového skleníku s ústředním topením a brzy se naplnil různými opičkami. Dodnes se v tomto zmodernizovaném pavilónu opic chová značné množství různých opic, které stále poutají malé i velké návštěvníky. 

2. PONY SHETLANDSKÝ je nejmenší z poníků. Poníci jsou primitivní formou malých severských koní, jsou vytrvalí a nenároční. 

3. PLAMEŇÁCI - tisíce těchto růžových čápů stojí v zálivech afrických jezer a v mělkých vodách loví drobné vodní živočichy. Je to pták brodivý, přes metr vysoký, na tenkých, převysokých nohách, s dlouhým krkem ohnutým do oblouku. Mají podivný člunovitý zobák s tlustým jazykem. Plameňáci žijí vždy v hejnech a zajímavá jsou jejich hnízdiště na nepřístupných bahniskách, kde si staví z bahna nevysoký kužel, na jehož vrcholu sedí samička na dvou vejcích. 

4. JEŘÁBI PAVÍ jsou ozdobou klasické části Východočeské ZOO, kde jsou chováni v parkově upraveném oplůtku. Hejno těchto ptáků bylo získáno při loveckých výpravách inženýra Vágnera. 

5. PELIKÁNI jsou vodní ptáci - podivní svým zobákem. Spodní čelist je skutečným rybářským pytlem, přivěšeným zespodu na zobák čapího tvaru. Hnízdí uvnitř rozsáhlých močálů na plovoucích ostrůvcích rákosí. Tam vysedávají dva ošklivé potomky s krátkým zobákem, ale s velkým visícím vakem. Tito velcí ptáci znamenitě, lehce a vytrvale létají a dovedou přelétnout velké vzdálenosti z Afriky až do Evropy. V zajetí dosahuje vysokého stáří. 

6. MARABU AFRICKÝ je příbuzný našeho čápa. Tento černobílý zajímavý pták se silným zobákem a nápadným krčním lalokem se živý různými zbytky po hodech šelem i na smetištích. Kolem kloaky mu vyrůstají zajímavá bílá pera, která jsou považována za jedna z nejkrásnějších ptačích per vůbec. 

7. ARARAUNA je jedním z nejkrásnějších a největších papoušků Jižní Ameriky. Hnízdí v dutých stromech na březích řek. Živí se ovocem, zeleninou a semeny. 

Home