Detail anglicky Oravský zámek III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-114
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Zámek
3. Brána
4. Rytířský sál
5. Renesační sál
6. Kazetový sál
7. Nádvoří
Doprovodný text

006-114 ORAVSKÝ ZÁMEK III 

Na místě dnešního rozsáhlého zámku stálo zde v minulosti opevněné hradisko. Jeho dřevěné, hlínou omazané budovy chránil val v podobě podkovy. Ochranu ze zadní strany poskytoval skaní útes, na jehož hřebenu byl vybudován kamenný hrad. 

První písemná zpráva se váže k roku 1267, kdy byl v držení Petra, župana Hontského. K nejstarším stavbám se řadí palác (východní část) horního hradu ze začátku druhé poloviny 13. století a hranolová hradní věž ve středním hradu, která si až do dnešní doby v podstatě zachovala původní gotický sloh. 

Od 80. let 15. století a v první třetině 16. století probíhaly na hradě přestavby v pozdně gotickém slohu. Tyto významné stavební zásahy jsou především z doby panství Jana Korvína (1481 - 1504) a Jana z Dubovce (1534 - 1545). 

V prvé etapě došlo k úpravě raně gotické věže na středním hradě pro obytné účely (roku 1481). K ní byl přistavěn nový gotický palác (roku 1483), k němuž se později přidružily dvě okrouhlé bašty (roku 1539). V roce 1543 je vystavěn nový palác v pozdně gotickém slohu Jána z Dubovce. 

K rozsáhlým stavebním zásahům slohu renesančního a k rekonstrukci jednotlivých objektů a zesílení obranného systému došlo v letech 1560-95. Nejvýznamnější je tzv. Thurzův palác. Začátkem 17. století byly stavební práce ukončeny. V roce 1800 hrad vyhořel. Koncem 19. století dal provést Josef Pálffy některé přestavby v duchu romantického zámku. Úpravy byly přerušeny první světovou válkou. 

Generální oprava zámku byla započata od roku 1953. Jeho důstojné prostory slouží pro účely oblastního muzea, které nám zachycuje jednotlivá historická období života na Oravě. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Pohled na zámek z jižní strany přes řeku Oravu. Původně kamenný hrad ze 13. století. 

2. Zámek ze západní strany. Tuto podobu získal přestavbou v 16. a 17. století za vlády Turzovců. 

3. Snímek zachycuje pohled na druhou bránu Oravského zámku. První polovina 16. století. 

4. Rytířský zasedací sál s renesanční malbou - střední hrad. 

5. Renesanční síň v Turzovém paláci. Druhá polovina 16. století. 

6. Kasetová síň středního hradu. Galerie předků. 

7. Nádvoří středního hradu. Po pravé straně snímku se můžeme přesvědčit o strmosti skály, na které je nynější zámek. 

Home