Detail anglicky Demänovská jeskyně ledová III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-054
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Parkoviště
2. Vyhlídka
3. Pagoda
4. Vodopád
5. Kmeťov dóm
6. Sloupoví
7. Kmeťov dóm
Doprovodný text

005-054 DEMÄNOVSKÁ JESKYNĚ LEDOVÁ III 

Demänovská jeskyně se nachází v Demänovské dolině 7 až 10 km jižně od Liptovského Mikuláše. Patří k říčním jeskyním a vytvářely ji vody říčky Demänovky. Je jednou z prvých známých jeskyň světa a první písemná zpráva o této jeskyni je v listině Ostřihomské kapituly r. 1299. 

Vědecky prozkoumána a popsána byla r. 1719 Jiřím Buchholzem mladším. Další popis a zmapování jednotlivých jeskynních prostor bylo provedeno v r. 1723 slovenským učencem Matějem Bellou. Ve starší literatuře je známa pod jménem Dračí a nebo Černá jeskyně. 

Než bylo zavedeno elektrické osvětlení, jeskyně byla navštěvována s rozžatými svícemi a smolnými pochodněmi. Teprve až v roce 1952 dostává tato jeskyně elektrické osvětlení. 

Délka zpřístupněného prostoru činí 680 m a dělí se na dvě části - spodní část je po celý rok zaledněná a teplota zde nepřesahuje ani v letním období 0 °C. Ledovcové útvary a rampouchy vznikají na jaře, kdy z rozpuštěného sněhu voda vniká do jeskynních otvorů a prostor, kde mrzne a vytváří ledovcové útvary a scenérie i hrubý podlahový led. Nejvíce ledové výzdoby může divák spatřit v Kmeťovém dómě. Vyšší patro je suchá část bez ledovcové výzdoby s teplotou pohybující se nad 0 °C. Vyznačuje se velkými prostornými Dómy (Velký dóm, Dóm pagod, Bellův dóm). 

Vchod do jeskyně leží na západním svahu skály, 90 m nad nynějším údolím Demänovky. V blízkosti této říčky je vybudováno parkoviště pro motorová vozidla. Délka výstupu k samotnému vchodu do jeskyně trvá asi 15 - 20 minut od kamenné chaty. Pro veřejnost je zpřístupněna od 1. května do 30. září. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Prostorné betonové parkoviště pro autobusy, osobní auta a motorky. 

2. Vyhlídková terasa do údolí Demänovské doliny. 

3. Pagoda v Halašově dómu ve vyšším patře suché části Demänovské jeskyně ledové. 

4. Ledový vodopád Kmeťova dómu o výšce až 5 metrů. 

5. Kmeťov dóm — spodní část jeskyně. Teplota zde nepřesahuje ani v letním období 0 °C. 

6. Vodopád a ledové pilíře připomínají nám chrámové sloupoví. 

7. Ledové sloupoví ponejvíce vznikající při tání jarních sněhů. 

Home