Detail anglicky Vsetín
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-068
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Dolní náměstí
3. Vsetínský zámek
4. Radnice
5. Černá vila
6. Soubor Jasénka
7. Bečva
Doprovodný text

002-068 VSETÍN 

V zeleném věnci Vsetínských vrchů, v malebném údolí řeky Bečvy, leží jedno ze středisek Valašska, město Vsetín. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1297; tenkrát koupil Vsetín řád templářských rytířů. Samotné městečko bývalo tehdy chudé, lesy patřily panstvu a úzká, většinou svažitá políčka na úbočí hor dávala jen malou úrodu. Ale přesto šel Vsetín z ruky do ruky. Uprostřed 15. století patřil pánům z Kravař, později Janu z Cimburka, pánům z Kunštátu, Janu z Pernštejna a na počátku 17. stol. dokonce Albrechtu z Valdštejna, který Vsetín prodal pánům ze Žampachu. 

Majitelé Vsetína se tedy měnili, ale bída prostých lidí na Vsetínsku byla skoro neměnná. Přesto byli Vsetíňané po valašsku hrdí a neohroženě se dovedli bít za svéprávné postavení jak ve věcech náboženského vyznání, tak i v záležitostech hospodářských i politických. V dobách náboženské reformace zapustilo na Vsetínsku kořeny učení Českých bratří a sám J. A. Komenský o nich napsal, "...že ani k odpadlství převedení, ani zbrojně přemoženi nejsou...". Poraženi byli teprve r. 1777, stálo je to mnoho dobrých hlav, ale nebyl to marný boj; byl jedním z podnětů, který urychlil vydání tolerančního patentu r. 1781. 

Hospodářské poměry Vsetína se postupně zlepšovaly až rozkvětem řemesel a později hlavně budováním průmyslu. Dnes je Vsetín okresním městem a má na 22.000 obyvatel, zaměstnaných převážně v průmyslových závodech, kde se vyrábějí hlavně textilní a obráběcí stroje. 

Ale ani v dnešní době technického rozvoje Vsetíňané nezapomínají na svůj valašský původ. Kroje už se na Vsetínsku dávno běžně nenosí, ale národopisné soubory Vsacan a Jasénka neúnavně křísí všechny kulturní hodnoty Valašska. Jejich písně a tance vyznamenalo už mnoho soutěžních porot doma i v zahraničí. 

Konečně je Vsetín východiskem do překrásných okolních hor, které jsou oblíbeným turistickým cílem pro letní putování i zimní sporty. 

 

K obrázkům (foto R. Elischer): 

1. Celkový pohled na město Vsetín s kopce Žambošky. Starý Vsetín vyrůstal přímo na březích Bečvy, teprve pozdější budovy, mezi nimi kostel a zámek se stavěly na vyvýšených místech, na ochranu před povodněmi, které bývaly v poříčí Bečvy velmi často. 

2. Dolní náměstí, které bylo založeno asi kolem roku 1644. Dříve byly kolem něj soustředěny dílny a obchůdky různých řemeslníků, jako na příklad soukeníků, nožířů, hrnčířů apod. 

3. Vsetínský zámek byl vybudován v roce 1610. Dnešní základní podoba stavby pochází z roku 1708, kdy byl vypálen a znovu rekonstruován. 

4. Radnice, v současné době sídlo Městského národního výboru. Stojí v tak zvaném Horním městě, kde nehrozilo nebezpečí záplav z rozvodněné Bečvy. 

5. Černá vila. Tato srubová stavba reprezentovala Valašsko na Jubilejní výstavě roku 1891 v Praze. Po výstavě byla přenesena do Vsetína a když její povrch stářím zčernal, počlo se jí říkat Černá vila. 

6. Valašský národopisný soubor písní a tanců Jasénka. Název má podle předměstí Jasénky, kde byl založen. Za své umělecké výkony byl tento soubor mnohokrát vyznamenán; na mezinárodním festivalu písní a tanců v sicilském Agrigentu získal ve světové soutěži I. cenu. 

7. V létě bývá v Bečvě jen málo vody, ale v jarních měsících a po velkých deštích se Bečva často rozvodní. Dnes už je bezpečně sevřena ve vysokých a pevných březích, ale dřív se význačnější budovy stavěly na stráni nad Bečvou a vytvořily tak čtvrt, které se říká Horní město. 

Home