Detail anglicky Historie spartakiád
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 018-011
Země Československo (1980)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Sport
Obrázky
Pictures
1. Zahájení
2. Cvičení žen
3. Cvičení žáků
4. Cvičení vojáků
5. Učňovský dorost
6. Rodiče s dětmi
7. Cvičení vojáků
Doprovodný text

018-011 HISTORIE SPARTAKIÁD 

Československé spartakiády jsou tělovýchovné slavnosti, které bohatostí programu a velkorysostí rozsahu nemají na celém světě obdoby. Svými jedinečnými přehlídkami demonstrují morální a fyzickou úroveň našeho lidu. 

Československo má v hromadných vystoupeních příslušníků tělovýchovných organizací více než stoletou tradici. Jejími nositeli byly SOKOL, pak dělnické tělovýchovné jednoty, sdružující hlavně příslušníky pracujících vrstev, a konečně také OREL, založený katolickými odbory. Názvu SPARTAKIÁDA bylo poprvé použito roku 1921 při vystoupení FDTJ a FPT. Byla to slavná Maninská spartakiáda, manifestace myšlenek demokracie a boje za sociální svobody. I. CELOSTÁTNÍ SPARTAKIÁDA se konala v roce 1955 na Strahovském stadiónu v Praze a na ní navazují v pětiletém období další spartakiády a letos je to již VI. CELOSTÁTNÍ SPARTAKIÁDA. 

Každá spartakiáda měla svůj osobitý ráz a každá byla i krokem vpřed v zobrazení tělovýchovné úrovně i v estetice masového vystoupení cvičenců a cvičenek. Zatímco při dřívějších spartakiádách překvapovala diváky přesnost tělovýchovných výkonů, jak je předváděli jednotlivci stojící po většinu skladby v přesných zákrytech na značkách, při posledních spartakiádách se celkový obraz strahovského stadiónu co chvíli, jakoby mávnutím kouzelného proutku měnil. Hned byl vyplněn do poslední značky, hned cvičící vytvořili mohutné bloky a chvíli nato se stadión pokryl malebnými květy a meandry. 

Zvláštností masových vystoupení na spartakiádách je skutečnost, že se v nich v těsném spojení uplatňují kromě tělesné kultury ještě mnohé další oblasti kultury. Projevuje se to obzvláště v gymnasticko-tanečních skladbách při integraci pohybu s hudbou a choreografií, jak ukázala především nádherná skladba žen s kuželi, na Československé spartakiádě 1975, která byla zatím vrcholem v této oblasti. Nikomu na světě se dosud nepodařilo podobným způsobem navázat na myšlenku klasika světové hudby - v tomto případě hudebního skladatele Bedřicha Smetany - a v gymnasticko-tanečním podání 12 000 cvičenek vytvořit opravdový chorál, vyjadřující ojedinělým způsobem jednotu kultury těla a ducha a vysokou ideovou úroveň ohromného kolektivu cvičících žen. Totéž lze však říci i o dalších skladbách, v nichž se projevila snaha i umění objevovat stále něco nového a moderního, jít v hromadných vystoupeních cestou vývoje a pokroku. V tomto směru upoutalo diváky zcela novátorské vystoupení dvojic rodičů s dětmi ve věku od 3 - 6 let, které bylo spíše organizovanou hrou v rámci vhodné hudby a celkového vizuálního dojmu. 

Opravdu jedinečným uměleckým dílem byla skladba naší lidové armády. Přesnost, souhra a odvaha patřily k jejím hlavním znakům. Vojáci předvedli skladbu mimořádně obtížnou, v níž se objevovaly prvky vysoké obtížnosti. Nikdo nedokáže zvládnout tak náročnou skladbu na rozkaz, to vyžaduje mnohem více: vůli a nadšení každého jedince a vysokou morálku celého kolektivu. 

Československé spartakiády působí vždy hlubokým dojmem, jako radostný plastický obraz šťastného života lidí v socialistické společnosti, jako dík věrnosti občanů Československé socialistické republiky komunistické straně a vládě a jako manifestace díků Sovětské armádě, která přinesla Československu svobodu! 

Československé spartakiády dokazují naší i zahraniční veřejnosti, že i v budoucnosti budou patřit mezi největší světové tělovýchovné události, jak svým rozsahem, tak především svým zaměřením jako slavnost míru a přátelství! 

Home