Detail anglicky Brno VI
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-119
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Pohled ze Špilberku
2. Moravské muzeum
3. Náměstí Svobody
4. Muzeum děl. hnutí
5. Náměstí Rudé armády
6. Janáčkovo divadlo
7. Mahenovo divadlo
Doprovodný text

002-119 BRNO VI 

Písemné zprávy o Brno sahají až do roku 901 a i v nejstarších je již zmínka o hradu. Příhodná poloha v místě, kudy procházely kupecké cesty, dala vzniknout městu, kterému již v roce 1243 udělil král Václav I. privilegium svobod, zákonů a zvláštních práv. 

Vrcholného rozkvětu ve středověku dosáhlo město kolem 14. století. Již tehdy bylo střediskem mezinárodního obchodu. V době 30 leté války se stalo známou pevností. Barokní podobu dostalo město v polovině 18. století po letech obnovy a rozsáhlého stavebnictví a podnikání. V tomto století začal být budován i průmysl a za Rakouska-Uherska bylo dokonce největším střediskem vlnařské výroby ve střední Evropě. 

Po roce 1945 se začíná nová etapa výstavby a rozvoje města. Vznikla nová sídliště jako Lesná, Řečkovice, Královo Pole, Zabovřesky, Bystré, Bohunice a Kohoutnice. Byly vystavěny a zmodernizovány závody. Mohutný rozvoj doznalo především strojírenství, které je dnes pro Brno symbolické. Město se stalo výstavním městem mezinárodních strojírenských veletrhů. Později přibyly i veletrhy spotřebního a potravinářského zboží. V této souvislosti vznikly i ubytovací kapacity ve formě moderních mezinárodních hotelů a zábavné podniky. 

Po stránce kulturního života proslulo Brno především v divadelnictví a hudbě. Je zde mnoho vysokých škol, vojenská akademie, odborné školy i výzkumné ústavy. 

Jihomoravská metropole má mnoho krás i zajímavostí a stojí zato je poznat. 

 

Ke snímkům: 

1. Z hradní rozhledny se otevírají za jasného počasí krásné pohledy na Brno i okolí. Na snímku část města v okolí chrámu Petrov. 

2. Náměstí 25. února vévodí stavba Moravského muzea. V horní části je prostor tržnice. 

3. Náměstí Svobody s dominantou kostela sv. Jakuba. 

4. Barokní palác bývalého zemského místodržitelství dostal jiné poslání; byl přeměněn na Muzeum dělnického hnutí Brněnska. 

5. Náměstí Rudé armády je jednou z oáz města. V pozadí kostel sv. Tomáše a sv. Jakuba. 

6. V zeleni Sadů osvobození na pokraji Rooseveltovy ulice svítí bělostí budova Janáčkova divadla. 

7. Výzdoba průčelí Mahenova divadla. 

Home