Detail anglicky Praha stověžatá
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-053
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Q-05-61591
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Praha od Strahova
2. Týnské věže
3. Mostecká věž
4. Prašná brána
5. Loreta
6. Věže sv. Mikuláše
7. Pražské věže
Doprovodný text

002-053 PRAHA STOVĚŽATÁ 

Zamilovaní rádi při chvále přehánějí, ale když básníci říkají Praze stověžatá, není to nadsázka. Praha má věží dokonce daleko víc, od malých věžiček na románských kaplích a kapličkách, až po monumentální věže dómu sv. Víta na Hradčanech a dvojvěží Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. 

Už od devátého století, kdy byl založen Pražský hrad, sídlo českých knížat a později králů, přibývalo v Praze chrámů a na nich věží a věžiček. Věžemi se dodávalo ozdoby a majestátu i významným stavbám světským, jako jsou Staroměstská a Novoměstská radnice. Prašná brána, mostecké brány a jiné, a tak Praze věžaté ozdoby přibývalo, až do první poloviny našeho století, kdy byla v Praze vztyčena poslední chrámová věž. 

Při pohledu na pražské věže vzdáváme hold jejich stavitelům - Matyáši z Arrasu, Petru Parléřovi, Matěji Rejskovi, Dienzenhoferům a mnoha dalším - a s nemenším uznáním obdivujeme zručnost tehdejších kameníků, tesařů, zedníků a příslušníků ostatních řemesel, kteří dokázali uskutečnit odvážné návrhy svých stavitelů a mistrů a zasloužili se o stověžatou čelenku naší Prahy. 

Doba, kdy se stavěly věže, minula. Moderní velkoměsta se zdobí věžovými domy a mrakodrapy. Starobylá krása a romantický půvab věží zůstane už na věky výsadou starých, historických měst. 

Tím víc si vážíme odkazu svých předků, tím máme raději Prahu stověžatou. 

 

K obrázkům: 

1. Okouzlující pohled na stověžatou Prahu z terasy Strahovského kláštera, odkud je vidět nejméně sto věží. 

2. Věže chrámu Panny Marie před Týnem, vysoké 80 metrů. Stavba chrámu byla započata ve 14. století. 

3. Mostecká věž na jižním konci Karlova mostu, dílo slavného stavitele Petra Parléře z konce 14. století. 

4. Prašná brána z druhé poloviny 15. století je dílem Matěje Rejska z Prostějova. 

5. Loreta, v jejíž věži je zvonková hra. Chrám a věž je dílem významného stavitele pražského baroka K. I. Dientzenhofera z roku 1724. 

6. Věže chrámu sv. Mikuláše při pohledu z Vrtbovské zahrady. Věž s kopulí stavěl K. I. Dientzenhofer, malebnou zvonici Ital Anselm Lurago. 

7. Pražské věže - ozdoba a chlouba Prahy doslovně stověžaté. 

Home