Detail anglicky Olomouc II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-048
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný; P. Novotný
Výr.číslo Q-05-61408
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Olomouc
2. Náměstí Míru
3. Stará čtvrť
4. Edelmannův dům
5. Orloj
6. Palmový skleník
7. Tropy ve skleníku
Doprovodný text

002-048 OLOMOUC II. 

Olomouci se říkalo všelijak, nejčastěji Hanácký Řím, a naráželo se při tom na množství olomouckých kostelů. Ale doba, kdy městu i celému dalekému okolí vládla olomoucká církevní šlechta, je dávno pryč. Dnes sluší Olomouci daleko líp čestný titul "Moravské Athény", pro její množství škol a početná kulturní zařízení. Olomouc byla od pradávna městem vzdělanosti; má první universitu na Moravě, stářím hned po pražské Karlově, řadu odborných škol, vědeckých a výzkumných ústavů a je skutečným kulturním centrem svého kraje. 

Historický vývoj Olomouce je mimořádně zajímavý. Dlouho byla hlavním městem Moravy, politickým i kulturním. Pak ji ovládla církev a proměnila ji v baštu svého panství na Moravě; tu dobu podnes připomínají velkolepé chrámy, rozsáhlé kláštery a honosné residence církevních hodnostářů. Velkou změnu způsobily v Olomouci reformy Josefa II., ale růstu města valně neprospěly, spíš naopak. Jen se z klášterů stala kasárna a město "panáčků" se změnilo na město vojanské. A protože k povinnostem Olomouce patřilo chránit Vídeň před Prušáky, bylo město ještě těsněji sevřeno do krunýře hradeb a fortifikací, které zle dusily jeho stavební rozvoj. 

Nyní prožívá Olomouc novou éru, období dosud nebývalého rozkvětu. Rozrůstají se průmyslové podniky, přibývá veřejných staveb i obytných čtvrtí. Z opevnění zbylo už jen na památku trochu zbytků a z bývalého hradebního předpolí jsou sady a městské parky. V největším z nich, v parku Bedřicha Smetany, se koná každý rok celostátní výstava okrasného zahradnictví, která hýří květy a vábí do Olomouce tisíce návštěvníků našich i z daleké ciziny. 

 

K obrázkům (foto J. a . P. Novotný): 

1. Ze siluety Olomouce vynikají štíhlé věže dómu sv. Václava, stojícího na vyvýšeném místě nad ramenem řeky Moravy. Chrám byl založen r. 1269, věže dostavěny až roku 1885. 

2. Střed města tvoří náměstí Míru. Morový sloup sv. Trojice je jedním z největších církevních památníků v našich zemích. Jeho stavba byla započata r. 1711 a trvala skoro 40 let. 

3. Stará čtvrt města připomíná rychlý růst Olomouce v dobách, kdy ještě bylo sevřeno krunýřem hradeb; kolem náměstí se budovaly prostorné paláce, ale domy a domky v postranních uličkách se stavěly úzké, na sebe natěsnané, jak to je patrné ještě dnes na jejich střechách. 

4. Náměstí kolem radnice bývalo obklopeno honosnými residencemi; dům bývalého bohatého měšťana Václava Edelmanna si až podnes zachoval původní renesanční výzdobu. V tomto domě bydlil na počátku 19. století hrabě Radecký, vojenský velitel Olomouce. 

5. Orloj. Konstrukce olomouckého orloje pochází prý až z 15. století. Jeho vnější ozdobu němečtí fašisté v posledních hodinách války zničili. Nová úprava je podle návrhu národního umělce Karla Svolinského, rodáka z nedalekého Kopečku. 

6. Palmový skleník v městských sadech; rostou v něm různé druhy palem, banánovníků a mnoho jiných tropických rostlin. 

7. Tropické jezírko s Victorií regií, největší vodní rostlinou olomouckých skleníků. 

Home