Detail anglicky Praha historická
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 018-014
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Prašná brána
2. Orloj
3. Mostní věž
4. Pražské věže
5. Národní divadlo
6. Sv. Mikuláš
7. Valdštejnská zahrada
Doprovodný text

018-014 PRAHA HISTORICKÁ 

Praha, hlavní město Československé socialistické republiky, často nazývaná Stověžatá nebo Srdce Evropy, je město s tisíciletou minulostí. Je světově proslulé svými jedinečnými stavebními a kulturními památkami ze všech slohových období, zejména však gotickými a barokními. Charakterizuje ji skutečnost, že význačně historické architektury nestojí izolovaně v novodobém prostředí, ale jsou organickou částí celých urbanických celků jako je Staré Město, Malá Strana nebo Hradčany. To Prahu výrazně odlišuje od většiny evropských měst středověkého založení. 

První historická zpráva o Praze je přesně z roku 978, kdy o ní jakýsi zcestovalý orientální kupec napsal: "Město Praha je zbudováno z kamene a vápna a je největším tržištěm těch krajů." Tenkrát Praha udivovala zatím jen množstvím kamenných staveb a celkovou rozlohou, ale o necelých čtyři sta let později, za vlády Karla IV. byla již významným politickým a kulturním střediskem, měla celé nové obytné čtvrti, první kamenný most ve střední Evropě a mnoho skutečně významných staveb světských i církevních. 

Po všechna další léta rostla Praha do rozlohy i do krásy. Všechny stavební slohy našly v ní své uplatnění a zvláště z období baroka má Praha památky vskutku jedinečné. 

Současná Praha neustrnula ve svém vývoji, nestala se pouhým muzeem historických stavebních slohů, ale dále se rozvíjí a obohacuje moderními stavbami, jak je přináší současná architektura. 

Je ovšem samozřejmé, že největšímu obdivu se stále těší historické jádro Prahy; naše doba má zásluhu o pečlivé uchování jejich kulturních, umělecky cenných památek. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Prašná brána byla založena roku 1475 a začal ji stavět mistr Václav jako dar Starého Města králi. Ve stavbě však pokračoval Matěj Rejsek. Prašná brána měla být také ozdobou sousedního Králova dvora, který byl tou dobou sídlem panovníků. 

2. Starobylý orloj, který zdobí Staroměstskou radnici byl vytvořen roku 1490 mistrem Hanušem z Růže a po druhé světové válce znovu obnoven. Obrazy měsíců na kalendářní desce orloje maloval roku 1948 Bohumil Číla podle originálů Josefa Mánesa z roku 1865. Ohněm zničené sošky apoštolů byly nahrazeny novými od sochaře Vojty Suchardy. 

3. Staroměstská mostecká věž byla budována současně s Karlovým mostem jako portifikační zařízení mostu. Stavbu vedl Petr Parléř a soustředil své nadání hlavně na umělecké provedení a plastickou výzdobu, jak to odpovídalo nárokům Karla IV. 

4. Pražské věže - v popředí Klementinum, které vybudovali pražští jezuité po příchodu do Prahy roku 1556. Jeho stavba trvala 200 let v několika stavebních etapách. Desítky a desítky věží je roztroušeno po celé Praze a právem je nazývána Prahou Stověžatou. 

5. Národní divadlo - návrh na stavbu vypracoval profesor Josef Zítek roku 1865 a základní kámen byl položen 16. května 1868. První představení se konalo 11. června 1881, ale již 12. srpna téhož roku hrozný požár zničil celou budovu. Lid se však rozhodl, že divadlo bude obnoveno. Nebylo snad jediného Čecha, který by nepřispěl na jeho obnovu, a tak již 18. listopadu 1883 znovu zazněla Smetanova Libuše novým divadlem. 

6. Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně byl postaven v letech 1703 - 1711 za vedení Krištofa Dienzenhofera a Giovanni Santiniho. Pozoruhodná je malba na klenbě lodě, provedená roku 1761 Janem Lukášem Krackerem, která byla v poslední době co nejpečlivěji restaurována. 

7. Valdštejnská zahrada je jednou z nejkrásnějších v Praze. Plány navrhli v první polovině 17. století italští architekti. Na jejím rybníčku konal roku 1816 pražský vynálezce Josef Brožek své pokusy s parní loďkou. 

Home