Detail anglicky Moravský kras XI - Balcarka
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-051
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Vchod
2. Velký dóm
3. Rotunda
4. Jezírko
5. Galerie
6. Handžár
7. Popeluška
Doprovodný text

005-051 MORAVSKÝ KRAS XI - Balcarka (verze 1) 

Jeskyně "Balcarka" se nachází poblíž vesnice Ostrov v Balcarově skále a je součástí složitého hydrokrasového systému, jehož hlavním tvůrcem byly jistě vody přicházející z Holštejna, které vytvořily rozsáhlé bludiště podzemních dutin a chodeb vyzdobených krápníkovými útvary. Vysoká průměrná nadmořská výška Balcarky a poloha jejich prostor poměrně nízko pod povrchem svědčí bezesporu o značném stáří jeskyně, to nám potvrzují prostory "Dómu zkázy" a "Velkého dómu". O tomto stáří svědčí také množství nalezených kostí a nástrojů vyrobených z pa- zourků, jaspisů a jiných materiálů. 

V naší době započali s průzkumem jeskynního prostoru občané obce Ostrova koncem minulého století. Roku 1923 započali dělníci pod vedením Josefa Šamalíka s pracemi do první krápníkové jeskyně, která později byla nazvána "Popeluška". V roce 1924 byly objeveny jeskyně "Rotunda" a "Dóm zkázy" o délce 30 m, šířky až 18 m a výšky až 10 m. 

Téhož roku byl objeven "Velký dóm" o 65 m, šířce 15 - 25 m a výšky 10 m, tato prostora je největší v Balcarce. Průkopem z "Dómu zkázy" roku 1934 a 1935 objevili další jeskyně, dnes nazvané "Galerie". 

Roku 1938 byla z jeskyně "Popelušky" proražená umělá chodba ústící k silnici před jeskyní. Tím také končí práce na Balcarce. V roce 1947 - 48 byly ještě objeveny menší prostory. Zbylo jen vytvoření chodeb a spojovacího chodníku pro návštěvní okruh. 

O Balcarce se říká, že je malou sbírkou všech jeskynních krás a zajímavostí. Jsou tu krápníkové útvary všech druhů. Zvláště zajímavé jsou stalaktity končící krystalovými ploškami a s bočními nárůstky. Travertinové vodopády, vápencové draperie a na dně dómu jezírko s útvary, které připomínají listy leknínů. 

Další prostora jeskyně, zvaná "Galerie" má pestrou barevnou krápníkovou výzdobu. 

Nejbizarnějším krápníkem Balcarky je takzv. "Handžár", nezvykle zahnutý stalaktit visící od stropu, který během narůstání změnil svoji polohu a tak vznikl útvar podobný zahnuté turecké šavli. 

 

005-051 JESKYNĚ BALCARKA - Moravský kras (verze 2)  

Jméno dostala tato jeskyně od tak zvané Balcarovy skály, což je skalnatý hřbet nedaleko obce Ostrova. O Balcarce se říká, že je malou sbírkou všech jeskynních krás a zajímavostí. Jsou tu opravdu krápníkové útvary všech druhů. 

Poprvé tuto jeskyni objevili a obydlili lidé už v tak zvané době kamenné, jak o tom svědčí množství nalezených kostí a nástrojů vyrobených z pazourku, jaspisu a jiných materiálů. V naší době započali s průzkumem Balcarky občané Ostrova koncem minulého století. 

Největší prostorou Balcarky je tak zvaný Velký dóm, dlouhý 90 m, který vznikl zřícením stropů. V četných zákoutích a výklencích tohoto dómu, které nebyly zřícením poškozeny, je množství neporušených krápníků, většinou různě zbarvených. Zvlášť zajímavé jsou stalaktity končící krystalovými ploškami a některé s bočními nárůstky. 

K zajímavostem Balcarky patří sintrová jezírka, vyzdobená vápencovými útvary, které připomínají korály a květy leknínů. Právem tedy dostala jezírka jména "Leknínové" a "Korálové". Další zvláštností Balcarky je zbarvení některých krápníků, které prosvítají bíle, žlutavě, hnědě až hnědočerveně. 

Další prostory Balcarky, zvané Galerie, mají zvlášť pestrou výzdobu. Od stropů visí krápníková brčka, cibulky, mrkvičky, někdy bílé, jinde zbarvené do žluta. Zcela jinou barvu mají krápníkové útvary v další části Balcarky, zvané podle šedavého povlaku Popeluška. Póréznímu a drobivému vápenci, ze kterého jsou tu vytvořeny povlaky a různé houbovité tvary podobné někdy květáku, říkají místní lidé odedávna "nickamínek". Je to materiál tak křehký, že ho lze setřít prstem. 

Nejbizarnějším krápníkem Balcarky je tak zvaný Handžár, nezvykle zahnutý stalaktit visící od stropu, který během narůstání tohoto krápníku změnil svou polohu a tak vznikl útvar podobný zahnuté turecké šavli. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Vstup do jeskyně Balcarky je na úpatí tak zvané Balcarovy skály, asi 1 km od obce Ostrova. 

2. Velký dóm, druhý největší podzemní prostor v Moravském krasu je dlouhý 90 metrů. 

3. Rotunda má velmi přiléhavé jméno; skutečně se podobá sochařsky vyzdobené chrámové rotundě. 

4. Leknínové jezírko ve Velkém dómu. Své jméno dostalo podle plochých útvarů, které připomínají leknínové listy. 

5. Galerie, která spojuje Velký dóm Balcarky s ostatními jeskyněmi. 

6. Handžár, nepravidelně rostlý stalaktit v jeskyni jménem Popeluška, je nejznámějším a nejtypičtějším krápníkem Balcarky. Jeho zahnutý tvar způsobila změna polohy stropu během růstu tohoto stalaktitu. 

7. Popeluška s jezírkem, z jehož hladiny se vypíná pohádkový hrad. 

Home