Detail anglicky Moravský kras IX - Punkevní II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 005-049
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Plavba
2. Vodník
3. Jezero
4. Pohádkový dóm
5. Husův sloup
6. Výjezd
7. Přístaviště
Doprovodný text

005-049 MORAVSKÝ KRAS IX - PUNKEVNÍ JESKYNĚ II - vodní plavba 

Nejvíce navštěvovanou jeskyní Moravského krasu je jeskyně Punkevní, která se nachází v Pustém žlebu. Dělí se na část suchou a vodní plavbu po ponorné říčce Punkvě. Punkva je na Moravě největším přírodním pramenem typickým pro krasovou oblast. Přitékají do ní vody Sloupského potoka, Bílé vody a několik menších potůčků. Vody Punkvy, které se proderou skalními útesy, vytvářejí na dně propasti Macochy hluboké jezírko. Odtud se říčka dostává ponorem hluboko pod vápencové skály a vytváří řečiště, po kterém vede vodní plavba. Některé úseky této vodní cesty, která je celkem 750 m dlouhá, musely být s námahou vylámány, ale plavba probíhá většinou po přirozeném řečišti Punkvy. Řečiště se místy rozšiřuje a vytváří tak malebné dómy s krasovými útvary. Hloubka vody dosahuje místy 30 - 40 m. 

Otvor strmou skálou - hlavní vývěr Punkvy už odedávna lákal k nahlédnutí do podzemí. Z prvních nadšenců, kteří se proti proudu Punkvy pokoušeli doplavit na dno Macochy, se nejdále dostal český lékař z Blanska Jindřich Wankel. Roku 1857 proplul na jednoduchém malém voru až 90 m do podzemí. V dalším postupu mu zabránil skalní převis, který sahal hluboko pod hladinu říčky - tzv. sifon. Dále se nedostali ani další badatelé, jako byli dr. Kříž a F. Koudelka nebo dr. K. Absolon. Teprve roku 1909 objevili jeskyňáři výše položené a už suché bývalé řečiště Punkvy, kterým je dnes vybudována cesta na dno propasti Macochy. Návrat odtud vede průlomem, který ústí do řečištní chodby vyplněné vodou Punkvy. 

Nejkrásnější podívanou vodní plavby, ale i Punkevní jeskyně je Pohádkový dóm. Jsou zde zastoupeny stalaktity, stalagmity ale i stalagnáty nejrůznějších tvarů i barev, zvláštností jsou zde tenké a dlouhé krápníky, tzv. brčka. K nejpozoruhodnějším krasovým útvarům Pohádkového dómu patří Husův sloup a Velký vodopád. 

Po prohlídce Pohádkového dómu následuje vodní plavba, která končí v místě, kdo Punkva vyvěrá na povrch. Návštěva Punkevní jeskyně a zvláště vodní plavba podzemním řečištěm zanechá u návštěvníků hluboké a nezapomenutelné dojmy. 

Home