Detail anglicky Nové Město n. Metují II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-118
Země Československo (1980)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Zámek
2. Náměstí
3. Pomník B. Smetany
4. Zámecká zahrada
5. Zámek
6. Moderní výstavba
7. Kino
Doprovodný text

002-118 NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ II 

Nové Město nad Metují nazývali básníci starobylou spanilostí nad Metují a českým Betlémem. Leží na samém úpatí Orlických hor na rozhraní širé polabské roviny a orlického podhůří. 

Nové Město bylo založeno roku 1527 Pernštejny na troskách spáleniště Nového Hradiště, které roku 1501 dal postavit Jan Černčický. Způsob stavby jeho náměstí je světovou zvláštností. Před spáleništěm kolem náměstí byly postaveny jednotné průčelní zdi s oblouky podloubí, kam měšťané přistavovali své domy. Italští stavitelé a kameníci propůjčili stavbám jednotný ráz slunných renesančních měst, ovlivněný pozdně gotickou uměleckou tradicí. 

Štýrský evangelický rod Štubenberků začal v druhé polovině 16. století stavět zámek. Roku 1623 koupil novoměstské panství císařský vojevůdce Václav Albrecht z Valdštejna, který je prodal zanedlouho i s Náchodem Marii Magdaleně Trčkové. Za vlády "zlé Magdy", jak byla nazývána, vypuklo na opočenském a novoměstském panství selské povstání. Povstání bylo krvavě potlačeno vojskem generála Dona Martina Huerty. 

Za zavraždění císařského generála Adama Erdmana Trčky v Chebu, bylo novoměstské panství darováno skotskému feudálu Walteru Lesliovi, který byl tvrdou cizí vrchnosti pro český lid. Teprve na začátku 19. století byli Lesliové vystřídáni šlechtou Dietrichštejnů, Lichtenštejnů a Lamberků. Nová doba odzvonila feudálům a zámek, již značně zpustlý, zakoupila velkopodnikatelská rodina Bartoňů. K jeho obnově a úpravě pozvali význačné české architekty, malíře, sochaře a dekoratéry. Díky Dušanu Jurkovičovi, Pavlu Janákovi, Františku Kyselovi, Holeně Johnové, Marii Teinitzerové a dalším, se stal novoměstský zámek bohatou pokladnicí českého umění. 

Nové Město nad Metují je perlou stavitelství českého severovýchodu a roku 1969 bylo prohlášeno památkovou rezervací. Starobylé podsíně na náměstí zklidnily, jako by se v nich zastavil čas. Ale život ve městě jde dál, jen se přenesl ze středu městské rezervace do okrajových čtvrtí, do nových sídlišť a do průmyslových závodů. Národní podnik Elton, jako jediný výrobce náramkových hodinek v naší vlasti, vyrábí každoročně desetitisíce různých typů hodinek značky Prim. Na rozdíl od dílen tohoto podniku, kde citlivé ženské ruce pracují s miniaturními součástkami, pracují v halách národního podniku Stavostroj chlapské ruce na mamutích zemních strojích. Dále se na hospodářském rozvoji města podílejí národní podniky Tepna, Východočeské konzervárny a lihovary, Severografie, Východočeské papírny, výrobní družstvo Detecha. Z malého podhorského města, které ještě v roce 1945 mělo něco přes 4 000 obyvatel, vyrostlo město s více než 8 000 obyvateli. Město, které mládne s přibývajícím počtem obyvatel, výstavbou nových sídlišť, novým sportovním stadiónem a moderním panoramatickým kinem. 

Dnešní Nové Město nad Metují rozkvetlo do krásy zásluhou orgánů KSČ, Městského národního výboru, orgánů Národní fronty a především prací všech občanů, konanou z lásky k městu i k celé socialistické vlasti. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Pohled ze zámecké věže, zvané Máselnice, na renesanční náměstí, které je cennou památkou a vzácným příkladem městské výstavby ze 16. století. 

2. V padesátých letech tohoto století byla renovována strana náměstí v původní podobě renesančních štítů ze 16. století. V pozadí zámek s věží Máselnicí. 

3. V Novém Městě nad Metují též sládkoval otec skladatele Bedřicha Smetany. Šestnáctiletý Bedřich zde složil v roce 1840 z lásky ke své neteři Luisinu polku. Proto je u zámku jeho pomník od akad. sochaře J. Marka. 

4. Ze starých hradeb je zajímavý pohled na renesanční zámek, upravený barokně v 17. století, který byl postaven v místě původního gotického hradu ze 14. století. 

5. Okrasou zámku je udržovaná francouzská terasovitá zahrada, zdobená sochami trpaslíků z dílny slavného barokového sochaře M. B. Brauna. 

6. Moderní výstavba je neodmyslitelnou součástí každého průmyslového města. 

7. Moderní budova panoramatického kina je důstojným kulturním stánkem. 

Home