Detail anglicky Budapešťská ZOO
Detail
Označení 049-003
Země Maďarsko (1984)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Vchod
2. Paviáni
3. Velbloud
4. Lama
5. Medvěd
6. Zubr
7. Žirafa
Doprovodný text

049-003 BUDAPEŠŤSKÁ ZOO 

 

1. Pro potěšení i ponaučení malých a velkých Budapešťanů byla v Městském parku vybudována a roku 1886 otevřena zoologická zahrada. Na rozloze 14 ha jsou rozsety malé i větší skály a umělé jeskyně, ve kterých volně, bez klecí žijí různá zvířata. Jedna z nejhezčích ZOO v Evropě připomínající Safari. 

 

2. Opice žijí ve zdejší ZOO bez těsných klecí, ve velkých volných výbězích a dobře se jim daří. Dokladem toho je spokojená rodina Mandrila červenolícího. 

 

3. Již před dávnými časy si člověk Východu učinil z dvouhrbého velblouda dopravní prostředek. Karavany těchto zvířat jsou jediným spolehlivým vlakem v drsných a nebezpečných pouštích Mongolska, Sibiře a Tibetu. Trpělivě a pomalu putují karavany těchto zvířat, každé naložené dvěma až třemi metrickými centy zboží, po pouštích vnitřní Asie. Přes svou otužilost k rozmarům počasí je choulostivý na různá poranění a je velmi citlivý v okolí hrbů. 

 

4. Lama byla v Jižní Americe až do doby příchodu Evropanů, jediným přežvýkavcem a nahrazovala koně i krávu. Jejími chovateli byli Peruánci. Na neschůdných cestách vysokých And byla jediným dopravním prostředkem lama. Jsou užitečná nejen jako tažná zvířata, ale dávají i nesmírně cennou vlnu. Lama není tak zlá jako velbloud a svou zlobu projevuje pliváním člověku do obličeje. 

 

5. Medvěd hnědý je největší z evropských šelem a dá mu velkou práci, než své ohromné tělo nakrmí, zvláště, když není právě šťastný rok, aby se všude červenaly maliny a černaly borůvky, a nebo aby z buků hustě padaly bukvice. Medvěd je lesní šelma, a aby se nasytil musel by každý den sníst alespoň ovci nebo koloucha a taková sousta jsou v lese vzácností. Proto mohutnému chlupáči dobrácké tváře nezbývá nic jiného, než pohlcovat mravence, brouky, hlemýždě, myši, vybírá i ptačí, vosí i čmeláčí hnízda. Pase se také na tučné trávě, vydobývá kořínky a rád si pochutná na rybách, které obratně loví v potocích. S příchodem zimy uléhá k nepravému zimnímu spánku. Je vlastně jen velmi malátný, nejí, nepije a tráví z letního tuku. A právě v té době, kolem nového roku, se narodí medvědici jedno nebo dvě malinká mláďata. 

 

6. Zubr evropský býval lesním skotem a to v době římské, kdy ve střední Evropě sídlily barbarské kmeny, které je lovily do jam a ubíjely oštěpy. V dnešní době je skoro vyhuben a žije jen v rezervacích a zoologických zahradách, kde se mu daří dobře a také se pravidelně rozmnožuje. Největší stáda zubrů jsou v Bělověžském pralese v Polsku a v Kavkazské rezervaci v Sovětském svazu. 

 

7. Žirafa je africký přežvýkavec a nejvyšší savec. Jeho krásné černé oko se na nás dívá z výše šesti metrů. Nejdelší je krk a na něm spočívá malá hlavička, v dospělosti ozdobená pěti růžky. Zajímavý je její dlouhý fialový jazyk, posetý ostrými bradavkami. Tělo je podivně stavěné, hřbet spadá od hlavy strmě šikmo dozadu a přední nohy jsou značně vyšší než zadní. Pase-li se žirafa na zemi musí přední nohy široce rozkročit, aby dosáhla na zem. 

Home