Detail anglicky Muzeum TANAP
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 007-010
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Muzea
Obrázky
Pictures
1. Vysoké Tatry
2. Muzeum
3. Jelení
4. Medvěd
5. Kroje
6. Vázy
7. Dětské doplňky
Doprovodný text

007-010 MUZEUM TANAP 

První návrhy na komplexní řešení ochrany tatranské přírody jsou z let 1924 - 1925. Politické a hospodářské poměry pro uskutečnění projektu dozrály až roku 1948, kdy území Vysokých a Belianských Tater bylo zákonem Slovenské národní rady prohlášeno za Tatranský národní park o rozloze 50 965 ha. Tomuto území byla zaručena ochrana rostlin, zvěře, živočichů, ptactva, přírodní svéráz a estetika kraje. Na této skutečnosti bylo roku 1957 v Tatranské Lomnici založeno muzeum Tatranského národního parku. Svoji činnost zahájilo až o dvě léta později v provizorních prostorách bývalého šlechtického letohrádku. Teprve v roce 1968 má muzeum vybudovaný svůj moderní objekt, ve kterém jsou uspořádány skupiny vystavovaných předmětů přírodovědných, historických a etnografických z oblasti Vysokých Tater. Tato expozice byla veřejnosti zpřístupněna v září 1969. 

Vstupní část přírodovědní sbírky tvoří geologická stavba Tatranského národního parku, o jeho vzniku a rozdílu mezi vyvřelým převážně žulovým pohořím Vysokých Tater a vápencovým pohořím Belianských Tater. Sbírka je zastoupena ukázkami tatranské flóry a fauny jednotlivých ploch v rámci jejich životního prostředí. Svojí rozmanitostí je vázána na podnebí a vegetaci tatranské oblasti. Lesní porosty jsou z 97 % jehličnaté - smrk, borovice, smrkovec, jedle bílá a kosodřevina a jen ze tří procent má zastoupení porost listnatý - olše sivá a lepkavá, bříza plstnatá, jeřabina ptačí, topol osika, vrba rakyta a na vápencovém podloží buk, javor, horský a mléčný, lípa velkolistá a břest horský. Z rostlin to jsou: hořec luskáčovitý, bodlákový a ledový, zubačka žlaznatá, všivec žezlovitý, kamzičník rakouský, mléčivec alpínský, kropenáč, bodlák, ostřice, žlutolav evropský, hadí kořen, poniklec bílý, zvonek alpínský, kostrava pestrá, zvonovník hlavatý, štovík dvojbliznatý, lomikámen karpatský, plesnivec alpínský a další. 

Zvláštní pozornost je věnována lidovým profesím. Jsou zde vystaveny ponejvíce ukázky lidové tvořivosti pastýřů, zbraně tehdejších pytláků, činnost prvních badatelů s písemnostmi a osobními památkami, pomůcky prvních tatranských horských vůdců a modely nejstarších turistických chat. Samostatnou část zde tvoří výstavka o průběhu Slovenského národního povstání (1944 - 1945) ve Vysokých Tatrách. Obraz, který je vytvářen za pomoci mapového a fotografického materiálu, zbraní a předmětů denní potřeby, nám z větší části zachycuje bojovou činnost partyzánského oddílu "Vysoké Tatry". 

Etnografická sbírka je zaměřena na charakteristiku podtatranského lidu, jeho zvyků, obyčejů a lidovou tvořivost. Jsou zde vystaveny kroje pro svobodné i ženaté, kroje určené k obřadům svatebním i smutečním, lidové hračky, svatební symboly, vánoční a velikonoční ozdoby, výrobky ze dřeva a kovů, šperky, tkaniny a výšivky s tehdejší technikou. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Tatranský národní park a část pohoří Vysokých Tater (Slavkovský štít, Střední hrot, Lomnický štít). 

2. Muzeum - TANAP v Tatranské Lomnici, které bylo veřejnosti zpřístupněno v září 1969. 

3. Jelen obyčejný se svojí partnerkou laní. Jelen dosahuje své váhy až 200 kg a jeho partnerka až 80 kg. 

4. Medvěd hnědý a svině divoká. Patří do všežravců, dovede také lovit ryby. Váha se pohybuje od 150 do 300 kg. Od lidí odchází, pokud na něho neútočí. Svině divoká je nazývána zvěří černou. Mláďata zůstávají po dlouhou dobu s matkou. 

5. Kroje ze Ždiaru. Mládenecký, dívčí domácí, kroj ženicha a kroj obřadní. 

6. Keramické džbánky zdejšího lidu. Malby zachycují buď život zdejšího lidu, nebo ornament této krajiny. 

7. Dětské části oděvu: čepičky, čepce, kordulky, kabátky s lidovými ornamenty. 

Home